V příštím roce zaplatí domácnosti v osmi desítkách obcí na Blanensku za vodné a stočné třiasedmdesát korun a čtyřicet haléřů za kubík vody. Je to o dvě koruny a deset haléřů více než letos. Jedná se o obce, které jsou členy Svazku. Stejnou cenu museli pro příští rok nastavit i Kunštátští, kteří přitom ze Svazku vystoupili. „Svazek nám blokuje část majetku, protože jsme nebyli schopni se dohodnout na peněžním vyrovnání. Lidé z jedné ulice tak platí vodné svazku a stočné nám, v jiné ulici je tomu naopak,“ popsal situaci v Kunštátě tamní místostarosta Petr Sojka. Radním tedy nezbylo nic jiného, než stanovit stejnou cenu vodného a stočného, jakou požaduje Svazek. „Ke zdražování vodného a stočného ale nevidím důvod. Nezvyšuje se třeba cena elektrické energie ani dalších položek,“ míní Sojka.

Členem Svazku je například město Letovice. Ani starosta Radek Procházka však zdražení nepovažuje za nutné. „O jedno procento se sice zvedla daň z přidané hodnoty, přesto není důvod cenu vodného a stočného zvyšovat. Cena energií totiž zůstává stejná,“ řekl Procházka a upozornil, že vedení Svazku v minulosti argumentovalo, že právě ceny energie jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, které cenu vodného a stočného ovlivňují.

Opravy vodovodů spolknou miliony

Zdražení bylo nutné, protože všechno se zdražuje, dále je potřeba získat dotace na výměny sítě vodovodů a kanalizací. Za tímto názorem si stojí předseda Svazku Jindřich Král. „Kdybychom cenu snížili, nedostaneme ani korunu dotace z Evropské unie a obce budou muset platit opravy ze své kapsy. Hospodaříme přitom s téměř dvě stě padesáti kilometry kanalizací a s více než šesti sty osmdesáti kilometry vodovodů. Většina z nich je zastaralá a jejich opotřebení je značné,“ upozornil Král.

Cenu vodného a stočného Svazek v příštím roce zvýší o téměř tři procenta. Z toho jedno procento tvoří právě daň z přidané hodnoty. „Zhruba pětačtyřicet milionů korun dáváme na nové investice, na opravy vodovodů a kanalizací putuje z vodného a stočného ročně jednatřicet milionů korun,“ nastínil hospodaření svazku Král.

Boskovičtí se se zdražením vodného a stočného smířili. Zatím. „Každé zdražení je nepříjemné. Situace se však nedá ovlivnit. Navíc vodné a stočné tvoří základ financování Svazku, když pominu dotace,“ sdělila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Podle ní se boskovičtí zastupitelé sejdou s představiteli Svazku, Vodárenské akciové společnosti, která se o vodovody a kanalizace stará, a ekonomy koncem ledna. „Budeme diskutovat právě o zdražení ceny vodného a stočného a důvodech, které k tomu vedly,“ podotkla Vítková.

Město Rájec–Jestřebí obhospodařuje svůj majetek samo. Tamní lidé zaplatí za vodné a stočné stejně jako letos. „Necelých padesát korun za kubík vody navýšíme pouze o jedno procento z DPH. Klademe důraz na sociální aspekt, je hospodářská krize a lidé nemají práci,“ uvedl rájecký starosta Pavel Perout. Ten tvrdí, že vodovody a kanalizace ve městě jsou opravovány průběžně.

Podobnou cenu platí za vodné a stočné v Lysicích. Zastupitelé částku odhlasovali v pondělí. „Lysičtí zaplatí přes pětačtyřicet korun plus DPH,“ upřesnil starosta Luděk Baláč.