Z komínů nad Blanenskem stoupají kouře. Topná sezona začíná. Přestože lidé mohou čistit komíny ve svých domech od tohoto roku sami, kominíci mají ruce plné práce. Podle nové vyhlášky totiž majitelé domů musí jednou za rok přizvat na kontrolu profesionála. Ten mnohdy naráží na nejrůznější překážky.

Vyzbrojený štětkou a koulí vystupuje Radek Popelka na půdu svého domu v Holštejně pravidelně. „Pod křidlicemi máme okýnko, kterým pak prostrčím štětku do komína a vyčistím jej. Revizi jsme naposledy přizvali před dvěma lety. Letos se chystáme znovu,“ sdělil Popelka, který doufá, že s novou vyhláškou budou revizní technici poctivější. „V minulosti nám někteří napsali papír a přitom se ke komínu ani nešli podívat,“ dodal.

Požár či udušení. To riskují lidé, kteří pravidelně nečistí komíny. Přesto s novou vyhláškou přibylo málo těch, kteří zavolají na kontrolu profesionála. „Našlo se jen pár takových lidí. Kromě těch, které kontroluji pravidelně, se například z celé Rájce ozvalo jen dvacet dalších domů.

Podobná situace je všude na Blanensku,“ uvedl kominík Stanislav Kala z Doubravice. Podle něj si lidé mají dávat pozor na to, jestli používají kvalitní nástroje. „Třeba staré žíněné kartáče usazeniny jen uhladí a nevyčistí. Dále lidé nesmí podceňovat kouřovod. Často odtud vybíráme mrtvolky ptáků, kteří se nadýchají zplodin a spadnou dolů do komína. Jestli ucpou kouřovod, hrozí, že se lidé uvnitř domu udusí. Někdy navíc narazíme na kouřovod, který se nedá rozdělat a musíme jej rozřezat,“ přiblížil Kala.

Nedostatky překvapují

Kominíky překvapují v terénu další nedostatky. Kolikrát se nemohou dostat přes krbovou vložku, která je zazděná. Jinde zase netěsní kamnová dvířka. „Doporučuji je zajistit závorou, aby pak nedošlo k požáru,“ podotkl Kala s tím, že oheň může vzplát i ve starých domech, kde se nacházejí dřevěné trámy blíž než pět centimetrů od komína. Setkává se často také s podlahami, které mohou začít snadno hořet.

Podle Kaly je mnohdy komín i nevhodně umístěn. U drtivé většiny nesplňuje podmínku, že má stát pětašedesát centimetrů nad hřebenem střechy, aby vítr vycházející kouř nesrážel zpátky do komína. „U většiny novostaveb projektanti zase podceňují spalinovou cestu. Pokud se lidé před stavbou neporadí s kominíkem, je při kolaudaci už pozdě,“ upozornil Kala.

Požáry, které se rozšířily z komína, řešili hasiči na Blanensku naposledy letos na jaře. O startující topné sezoně je zatím klid. „K požárům většinou dochází poté, co se spaliny usadí v komíně, a pak začnou hořet. Stává se tak především v těch domech, kde lidé topí nevhodným palivem. Třeba mokrým dřevem,“ nastínil vyšetřovatel požárů Antonín Pivoňka s tím, že v komínech se víc usazují spaliny a častěji je zanáší. „Za požáry stojí i stavební problémy, třeba narušená vnitřní vrstva komínu. Ve starších domech totiž chybí keramické nebo nerezové tahovky. Bývají tam kůly oblévané maltou. Ta se ale drolí a v komínu tak přibývá usazenin,“ vysvětlil Pivoňka.