V této sestavě chodí už druhým rokem, ale zkušeností s podobnou činností mají již z dřívějška ze skautu. „Zvoníme na všechny zvonky, ale už dopředu tak trochu víme, kdo přispívá a kdo ne," říká Martin Matuška, student Střední průmyslové školy.

A dveře se otevírají, stejně tak, jako peněženky. Přispívají důchodci, lidé ve středních letech i maminky na mateřské. „Obecně ale platí, že lidé z řadových domů jsou štědřejší, než ti z panelových," upřesňuje Odehnal.

Řada obyvatel města přispívá pravidelně. „Pokud nás zastihnou, přispíváme vždycky," říká obyvatelka domu, která se představuje jako Kavčová. I ona vložila do kasičky papírovou bankovku a dodává, že peníze jdou pro hospic.

I další z dárců mají přehled, kam vybrané peníze půjdou. „Vybírá se na auto pro hospic, četla jsem to v novinách. Přispívám pravidelně, je to na dobrou věc,“ říká Zdeňka Sedláková.

Na štědré lidi čeká sladká odměna v podobě cukříku i mandariky a samozřejmostí je nápis na dveře K+M+B. Hoši vychází lidem vstříc a ti si mohou říct, kam nápis chtějí, již neplatí, že to musí být na dveře. Novinkou je i to, že lepí i nálepky namísto nápisu. „O ty je velký zájem, už mi zbývá jen jedna," říká Effenberger v půlce dne.

S nedůvěrou lidí se koledníci nesetkávají. „Že by někdo chtěl ukázat průkazy se nám stalo za celou dobu asi dvakrát. Lidé o sbírce vědí a už nás čekají," prozrazuje Odehnal.

Lidé koledníky neobdarovávají však jen penězi, rádi chlapcům za jejich snahu podstrčí do kapsy třeba balíček s cukrovím či sladkostmi. Často je zvou i dom na čaj. „Chtěla bych poděkovat všem dárcům, kteří vlídně přijmou koledníky a přispějí do kasiček na podporu lidem, kterým Charita pomáhá. Také bych chtěla poděkovat koledníkům, kteří koledují ve svém volném čase," vzkazuje koordinátorka sbírky z Oblastní charity Blansko Marie Sedláková.

Letoší tříkrálovou sbírku pořádá Oblastní charita Blansko již po osmnácté a zapojilo se do ní 431 skupinek, kdy jen v Blansku je jich osmašedesát. „Letošním cílem koledníků je mimo jiné vybrat peníze na koupi auta pro Mobilní hospic svatého Martina a dále podpora matek s dětmi v nouzi, pomoc seniorům a zdravotní postiženým a pomoc nejpotřebnějším v regionu," vyjmenovává Marie Sedláková. Sbírka trvá do 14. ledna

Ke tříkrálové sbírce patří i doprovodné akce, letos například ochotnické divadlo v Boskovicích uvede komedii Vražda sexem, v Jedovnicích zahraje Banjoband, či v Olomučanech Martini Band. Navíc je možné poslat dárcovskou DMS ve tvaru DMS KOLEDA 30, 60 nebo 90 (podle výše příspěvku) na číslo 87 777. Výnos z pokladniček se sejde na společném sbírkovém kontě. Odtud se dělí podle předem daného klíče.

Z daru, který jste vhodili koledníkům do kasičky, pomůže 65% přímo v regionu, 15% využije na své projekty daná diecézní Charita, 10% pomůže potřebným v zahraničí, 5% jde na celostátní projekty Charity a 5% je zákonná režie sbírky, ze kterých se platí část její organizace.

Minulý rok vynesla sbírka na Blanensku přes dva miliony korun, tyto prostředky putovaly mimo jiné i na úpravu budovy komunitního centra Doubravice.

RENATA SPOTZOVÁ