Obyvatelé Boskovic dlouhodobě volají po lepším televizním signálu. Chtějí totiž chytat více programů. Vedení města jim chce vyjít vstříc a jeho zástupci jsou připravení jednat s firmami o zprovoznění nového pozemního vysílače. Lidé by si poté mohli naladit třeba Primu Love nebo Fandu. A nestálo by je to ani korunu. Souhlas mohou vyjádřit prostřednictvím ankety na webových stránkách města. Lepší signál chtějí i v Letovicích.

Dosud chytají lidé v Boskovicích televizní programy přes takzvané Multiplexy s čísly 1 a 2. „Poslal jsem dopis provozovatelům pozemního digitálního vysílání kvůli Multiplexu 3, který spravuje společnost Czech Digital Group a Multiplexu 4, jehož provozovatelem je soukromá ostravská společnost Digital Broadcasting," přiblížil první krok města jeho starosta Jaroslav Dohnálek.

Jednání už má první výsledky. „Instalace Multiplexu 3 by byla jednodušší, protože jeho takzvaný dokrývač už máme, musel by se jen upravit. Dokrývač u Multiplexu 4 by se musel postavit," uvedl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma.

Podle starosty se nedalo čekat, že by firmy instalaci nových zařízení chtěly zaplatit ze svého. „V tomto ohledu jsme byli od začátku skeptičtí, ale jak se věc jednání nakonec vyvinou, ještě uvidíme. Rozhodující bude cena, na které se budeme schopní domluvit. Nějaké milionové částky teď však rozhodně uvolnit nemůžeme," vysvětlil Parma a dodal, že do čtrnácti dnů se s firmami sejdou a domluví se na dalším postupu.

O nové programy je v Boskovicích dlouhodobě zájem. „Hodně lidí nás o ně prosí. I proto jsme na našich webových stránkách zveřejnili anketu, kde se mohou k tématu vyjádřit. Jen za první den jejího fungování nám přišlo kolem sta kladných hlasů, což zájem jednoznačně potvrzuje. Využijeme jí při jednáních a zároveň je to i signál pro naše obyvatele, že v tomto směru něco děláme," prohlásil mluvčí radnice.

Lidem by případná instalace dokrývačů žádné starosti nepřinesla. „Oni by si prakticky pouze naladili nové programy na svých televizorech. Nadále by si platili pouze poplatek za veřejnoprávní stanice," poznamenal Parma.

Pro zastupitele je v tomto případě prioritní město. Okolní obce by signálu mohly využít pouze v závislosti na jeho dosahu, který se odvíjí i od přírodních překážek.

Multiplex 3 obsahuje například programy Prima Love, Prima Zoom nebo Óčko a Multiplex 4 například Fandu a Smíchov. „Za sebe můžu říct, že bych více programů určitě uvítal. K anketě jsem se zatím nedostal, ale určitě ji rád vyplním. Láká mě třeba nabídka programu Prima Zoom," řekl Tomáš Staněk z Boskovic.

Někteří lidé však po nových pořadech netouží. „Je to pro mě novinka, že chce město podnikat něco podobného podnikat, jsem ještě neslyšel. Ale je mi to docela jedno, mě bohatě stačí těch pár programů, které chytám teď," nabídl jiný pohled Aleš Černý z Boskovic.

Nový městský vysílač měl od ledna fungovat i v Letovicích. Lidé jeho stavbu podpořili více než tři sta šedesáti anketními hlasy. Zatím si však musejí vystačit s těmi programy, který chytají doposud. „Nakonec jsme museli zrušit výběrové řízení, protože předložená nabídka vůbec neodpovídala naším představám. Především co se týká nákladů. Teď se budeme muset rozhodnout, jak postupovat dál," konstatoval místostarosta Letovic Jiří Palbuchta.