Pokoje, kterými se prohnal proud vody, na silnicích stojí nábytek a páchne bláto, lidé jsou nešťastní. Mnozí přišli o střechu nad hlavou nebo o domácí zvířata. Zkázu po povodních, které se přehnaly obcemi v Libereckém kraji, viděli z blízka i dobrovolníci z Blanenska.
S penězi, pracovním nářadím, sto třiceti kilogramy trvanlivého salámu a povodňovým deníkem vyrazil minulý týden do Frýdlantu starosta Olešnice s dobrovolnými hasiči. „Zamávalo to se mnou. Lidé měli v domech vody po okna, smrdělo tam bláto, na silnicích stál nábytek, schly tam peřiny a všude kolem nešťastní lidé. Měli strach, že se povodeň bude opakovat,“ popsal starosta Zdeněk Peša. Ten má v živé paměti ničivé záplavy, které postihly Olešnici před osmi lety. Proto se rozhodl přivézt obyvatelům Frýdlantu povodňový deník, ve kterém najdou cenné rady. „Přivezli jsme i balenou vodu, dezinfekční prostředky, nářadí jako lopaty a smetáky, které nám brali lidé hned z rukou. V takové krizové situaci není čas na vaření, takže náš řezník Šutera přidal i spoustu trvanlivého salámu, za který byli lidé také vděční,“ líčil Peša s tím, že Olešničtí přispěli také téměř dvaceti tisíci korunami.
Už dnes by měla z Blanenska dorazit pomoc také do Hrádku nad Nisou. Složili se na ni lidé ze Spešova a Ráječka. „Lidé nám nosili kbelíky, rukavice, čistící prostředky. Přispívali i penězi, takže máme vybráno čtrnáct tisíc korun. Spolu s pomocí z Ráječka pořídíme i věci jako čerpadla, hrábě a motyky,“ uvedla za spešovské Sdružení žen Jana Juráková.
Šestičlenná skupinka dobrovolných hasičů z boskovických Mazurií pomáhala minulý týden v Chrastavě. Muži přijeli vyzbrojeni motorovými pilami a další technikou. „Odčerpávali jsme vodu ze zatopených sklepů a také jsme se pustili do demolicí. Strhávali jsme mosty a čistili koryta řek, kdyby přišla další vlna,“ sdělil za hasiče Pavel Herzán. Ten pomáhal i nedalekém Bílém Kostele, který zasáhla další povodeň ještě po odjezdu Boskovických.
Dnes vyrazí do Chrastavy autobus dobrovolníků z Diecézní charity Brno. Pod její hlavičkou pracovalo v obci minulý týden osm pracovníků blanenské charity. „Na Liberecku povodeň zasáhla asi dvacet obcích. Na Chrastavu se voda valila zvrchu z polí, ale také z ucpaných koryt řek. Velká voda tam vrthla hned několikrát,“ uvedla za Oblastní charitu Blansko Aneta Orálková.
Podle ní lidé přišli o své domovy, protože dravá voda narušila statiku staveb. Některým zemřeli při potopě i domácí zvířata. „Poskytovali jsme lidem psychickou podporu. Někteří na tom byli hůř i kvůli tomu, že takovou situaci prožili už podruhé. Velká povodeň se Chrastavou převalila už v padesátých letech, takže se v některých lidech nyní otevřely staré bolavé vzpomínky. Řada z nich na tom nebyla psychicky dobře. Byli na dně,“ pokračovala Orálková.
Tým blanenských dobrovolníků se pustil i do namáhavých prací. Oťukávali omítku z domů, vyváželi bahno, vytrhávali zničené podlahy. „Kdyby chtěl lidem z měst a vesnic postiženými povodněmi někdo pomoct, ať se podívá na jejich internetové stránky. Tam najde seznam, co vše je potřeba. V Chrastavě už není třeba balená voda ani oblečení. My jsme přivezli pracovní rukavice, repelenty, dezinfekci na ruce, která nesmí chybět a nikdo na ni nemyslí, a také peníze,“ dodala Orálková.