Konec října a začátek listopadu. Období, kdy tisíce lidí přicházejí na hřbitovy, aby uctili Památku zesnulých, lidově zvanou Dušičky. V tomto čase je proto delší otevírací doba na hřbitovech. „Na hřbitově v Blansku už je otevřeno každý den od sedmi do devatenácti hodin a bude tomu tak až do neděle třetího listopadu," sdělila Magdalena Raabová z Pohřebního ústavu v Blansku.

Většina hřbitovů na Blanensku se ale vůbec nezamyká, takže položit věnec nebo zapálit svíčku mohou lidé kdykoliv.

Takto stále přístupný je například hřbitov v Rudici, na kterém nově přibude dřevěný kříž. „Letos jsme v Rudici postavili boží muku, a protože nám ze sbírky zbyly ještě nějaké peníze, rozhodli jsme se za pomoci obecního úřadu postavit na hřbitově nový kříž. Ten tam už totiž několik let chyběl," popsal farář Církve československé husitské v Blansku Martin Kopecký.

Nový kříž

Symbolu, který vyzývá k zastavení, modlitbě a zamyšlení, požehnají přímo na Dušičky, tedy v sobotu druhého listopadu. „Ve dvě hodiny se setkáme v kapli svaté Barbory na bohoslužbě. O hodinu později se pak vydáme průvodem na nedaleký hřbitov, kde bude ve čtvrt na čtyři slavnostní žehnání novému kříži," upřesnil Kopecký.

Vzpomínat na zemřelé budou o prvním listopadovém víkendu na řadě míst. Například v Blansku se v neděli třetího listopadu spojí obě největší tamní církve – římskokatolická a československá husitská – a odslouží od půl třetí na městském hřbitově pietní vzpomínku.

V Kunštátě bude součástí vzpomínky i dušičková dílna pro děti. Ta se uskuteční v pátek prvního listopadu od tří hodin na kunštátské faře v klubovně za kuchyní. Děti se při ní dozví, co to vlastně Dušičky jsou. „Vysvětlíme jim, že to není to stejné co halloween. Během povídání si děti navíc vyrobí třeba ze šípků nebo listů nejrůznější ozdoby," přiblížil kněz Petr Košulič.

Dušičková doba však nepřináší jen chvilky vzpomínání a setkávání. V tomto čase přibývá také krádeží. Proto bude stejně jako v uplynulých letech v okolí hřbitovů k vidění více policistů. „Budeme hlídkovat ve dne i přes noc kolem hřbitovů v Blansku a v dalších přidružených obcích," uvedl ředitel městských strážníků v Blansku Martin Lepka.