Odevzdat nenahlášenou pistoli nebo pušku bez postihu. To je dočasná výhoda, kterou dává všem majitelům střelných zbraní novela zákona o zbraních a střelivu. Platí od prvního února. Zbraňovou amnestii mohou vlastníci nelegálně držených smrtících nástrojů využít až do konce července. Na Blanensku už na černo drženou zbraň odevzdali čtyři lidé.

„Šlo o dva revolvery, jednu samonabíjecí pistoli a jednu dlouhou zbraň značky Flobert. Odevzdané zbraně budou odvezeny na expertízu, na Odbor kriminalistické techniky a expertíz Policie ČR. Tam bude zpracován odborný posudek, zda nebyl zbraněmi spáchán trestný čin.

Odborníci také určí, v jakém jsou zbraně stavu, zda je možno s nimi střílet a podobně,“ vysvětlila mluvčí blanenské policie Iva Šebková.
Ta dodala, že lidé, kteří na černo držené střelné zbraně odevzdali, mohou požádat o jejich legalizaci. „Policejní expertíza může trvat až několik týdnů. Pokud bude se zbraní vše v pořádku, tak si majitel může požádat o její znovunabytí. Pokud se ale zjistí, že byl zbraní spáchán nějaký trestný čin, bude zahájeno správní řízení,“ dodala Šebková.

Na Blanensku je asi tři tisíce čtyři sta registrovaných držitelů zbraní. Ti vlastní na sedm tisíc kusů pistolí, pušek a jiných střelných zbraní. Nový zákon zpřísňuje podmínky pro jejich držení, vyšší jsou také sankce za porušení pravidel. Až třicet tisíc korun bude například muset zaplatit každý, kdo bude na veřejnosti manipulovat se vzduchovkou a bude přitom viditelně pod vlivem alkoholu. Pokuta pro fyzické osoby se teď může nově vyšplhat až na padesát tisíc.

Na pozoru se tak musí mít například myslivci, pro které je puška nezbytným pomocníkem. „Myslivců, kteří už zbrojní průkaz mají, se novela zákona nijak zvlášť nedotkne. Těžší to ale budou mít noví žadatelé. Testy jsou totiž teď přísnější, objevily se i nové testové otázky,“ popsal novinky jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.

Ovšem i myslivci by podle něj mohli ocenit vyhlášenou zbrojní amnestii. „Hodně myslivců má doma zbraně po dědečcích, najdou se i sběratelské kousky. Většinou mají ty zbraně podle pravidel znehodnocené. Může se ale stát, že někdo má doma takovou pušku po příbuzných a teď amnestii využije,“ dodal Zelený.

Bez starostí o legálnost svých zbraní jsou herci z westernového městečka v Boskovicích, kde při představeních není o přestřelky nouze. „Už před lety jsme přecházeli z perkusních zbraní na plynové. Na ty není potřeba zbrojní průkaz. Máme ale zaměstnané lidi, kteří se v městečku věnují pyrotechnice a zbraním.

Ti musí mít po téhle stránce vše v pořádku, takže pokud bude potřeba něco změnit, budeme to před začátkem sezóny řešit,“ vysvětlil šéf Sand City Boskovice Luboš Procházka.