Více o nich se lidé dozví desátého září při Evropské noci pro netopýry. Ta se koná u jeskyně Výpustek.

„Program začíná v pět hodin odpoledne. Jeho součástí je prohlídka jeskyně i samotných netopýrů a film,“ řekl zoolog Miroslav Kovařík ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Netopýry lidé uvidí i zblízka. „Naši pracovníci je umístí do speciálních klecí nebo je ukážou v ruce,“ vysvětlil Kovařík s tím, že chybět nebude ani odborný výklad. Na setkání může přijít podle jeho slov kdokoliv. „Jezdí sem laici i odborníci, místní i lidé zdaleka,“ dodal.

U jeskyně Výpustek se Evropská noc pro netopýry koná už potřetí. Příští, už šestnáctý ročník, přesunou organizátoři jinam. „Výpustek je pro nás ideální kvůli zázemí. Je tu elektřina, parkoviště i občerstvení,“ vyjmenoval zoolog Kovařík.

K Výpustku se lidé bez problémů dostanou autobusy. Z blanenského nádraží odjíždí o půl šesté a z Roosveltovy ulice v Brně o hodinu dřív. Program akce se za celý večer čtyřikrát zopakuje, takže zkrátka nepřijdou ani ti, kteří dorazí o něco později.

„V dvaceti jeskyních Moravského krasu zimovalo minulý rok asi pět a půl tisíce jedinců,“ vylíčil Kovařík a doplnil, že na území krasu žije dvaadvacet druhů z celkových sedmadvaceti, o kterých se v České republice ví.

Druhová rozmanitost netopýrů v České republice roste. „Je to pravděpodobně přesnějším sčítáním netopýrů, ale i oteplováním. Netopýři z jihu se postupně stěhují severněji,“ nastínil Kovařík.

I v Moravském krasu přibyl jeden druh. „Další dva až tři k nám přesídlí možná ještě z jihu Moravy,“ odhadl zoolog.

JANA NAVRÁTILOVÁ