Volby v mimořádném termínu se v obci se sedmapadesáti obyvateli konaly proto, že asi před půl rokem klesl počet zastupitelů pod zákonnou pětičlennou hranici. Jeden zastupitel odstoupil, další se odstěhoval, a nebyli za ně náhradníci.

Podle Evy Sychrové z Krajského úřadu v Brně neprovázel volby žádný problém. „Byli jsme tam dopoledne na kontrole a vše probíhalo tak, jak má,“ uvedla.

Možnosti zvolit nové zastupitele využilo čtyřicet z dvaapadesáti zapsaných voličů, což je více než tři čtvrtiny. „To je velmi dobrá volební účast. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že pět lidí ani přijít nemohlo. Jeden je v Kanadě, další v domově důchodců a podobně,“ míní Věra Poláková, která zatím stojí v čele obce. „Ke dvěma jsme s přenosnou volební urnou přišli domů,“ dokreslil zájem lidí o volby zapisovatel volební komise Karel Kratochvíl.

Kromě Polákové byly do zastupitelstva zvoleny další čtyři ženy. Na jediné kandidátní listině Sdružení nezávislých kandidátů obce Žerůtky totiž figurovalo pouze šest ženských jmen. Mužům se už pro obec pracovat nechtělo. „Dřív to tady vedli muži. Na různé brigády chodili pořád ti stejní lidé a ti, co ne, tak kritizovali. To vás pak přejde chuť něco dělat,“ uvedl Josef Ševčík, který dříve v zastupitelstvu pracoval.

Žerůtečtí muži se ale vlády žen nebojí. „Ženy se asi dokážou lépe domluvit. Věříme jim, že to tady zase dají do chodu,“ myslí si například předseda volební komise Stanislav Polák.

Poté, co obec zůstala bez usnášeníschopného zastupitelstva, v Žerůtkách uvažovali i tom, že by se vzdali samostatnosti a nechali se přičlenit k sousednímu městysu Lysice. „Měli jsme tady kvůli tomu anketu. Více než tři čtvrtiny lidí byly pro to, abychom zůstali samostatnou obcí. A ženy v čele se starostkou si řekly, že udělají kandidátku složenou jen z žen,“ doplnil Josef Ševčík.

K volbám se vydali například manželé Kuncovi. „Vadí mi, že chlapi už to nechtějí dělat, že nemají zájem. Myslíme si, že starostkou by dále měla být Věra Poláková a přejeme jí, aby kolem sebe měla spolehlivý a zodpovědný kolektiv,“ uvedl Eduard Kunc.

Ustavující schůze nového zastupitelstva se koná v sobotu. „Zvolíme starostku, místostarostku, předsedkyně kontrolního a finančního výboru. Do týdne pak svoláme schůzi, na níž schválíme rozpočet a plány pro letošní rok,“ popsala Věra Poláková s tím, že letos budou hospodařit asi s jedním milionem korun. Poláková je ráda, že skončilo období, kdy v obci nemohli nic schvalovat. „Brzdilo nás to. V novém zastupitelstvu jsou samé zodpovědné ženy, určitě se nám bude dobře spolupracovat,“ dodala.

O tom, do čeho bude potřeba se v Žerůtkách pustit, má jasno staronová zastupitelka Anna Hanzlová. „Chceme opravit čekárnu autobusu, opravit fasádu na kapličce, vyčistit rybník, zvelebit náves, s čímž jsme začali už loni. Poté, co se zastupitelstvo rozpadlo, jsme v tom však nemohli pokračovat,“ vyjmenovala Hanzlová.