,,Dokud jsem je sama neviděla, tak to celkem šlo. Ale když jsem je viděla na vlastní oči, tak mi z toho nebylo zrovna dvakrát dobře,“ popsala nepříjemný zážitek žena, která společně s rodinou v domě bydlí. Chtěla zůstat v anonymitě stejně jako ostatní oslovení nájemníci bytového domu.

Šváby objevila při vytírání chodby. „Mít v domě šváby je ostuda. Jak pak před ostatními lidmi vypadáme. Před časem jsme zažádali o výměnu bytu a máme strach, že se nám ho vyměnit vůbec nepodaří,“ dodala žena. Její jméno má redakce Blanenského deníku Rovnost k dispozici.

Blanenští radní o problému v ulici Údolní vědí a snaží se ho co nejdříve vyřešit. V domě zajistili odbornou likvidaci škůdců. Dezinsekci chtějí tento týden znovu zopakovat. „Rozhodně to nebereme za vypořádanou záležitost. Situaci budeme řešit až do vyhubení posledního švába,“ uvedl rezolutně blanenský místostarosta Lubomír Toufar.

Ne všem nájemníkům ale takové řešení stačí. Švábi se v domě podle tamních objevili před letošními Vánocemi. „Požádali jsme blanenské radní o výměnu městského bytu. Bohužel radnice nám nevyšla vstříc,“ přiblížila situaci nájemnice. Ta společně s manželem a malými dětmi bydlí v Údolní dál. Jejich žádost rada města dvakrát zamítla. Jedním z důvodů bylo i riziko přenosu švábů do dalších bytů.

Na nebezpečí přenosu nežádoucího hmyzu upozorňuje i majitel brněnské deratizační firmy Tomáš Labus. „Švábi mají neuvěřitelnou schopnost se množit. Navíc běhají hodně rychle, a tak mohou roznést vajíčka do okolních budov a zamořit tak velký prostor v poměrně krátké době. Nutné je objevit ložisko výskytu, a to co nejdříve odstranit. Jinak hrozí nebezpečí, že švábi zamoří další místo,“ varuje Labus před závažností celé situace.

Podle něj mohou švábi lidem v některých případech způsobit také nepříjemné zdravotní komplikace. „Nejde sice o agresivní hmyz, ale švábi mohou přenášet různé nemoci a alergeny. Švábům náramně svědčí teplo a vlhko. Obzvlášť si libují ve špíně a nečistotách. Patří k nejodolnějšímu hmyzu vůbec, a proto se při jejich likvidaci musí postupovat důsledně. ,“ vysvětlil Labus.

Jeho slova potvrdili i obyvatelé domu z Údolní. Podle nich někteří nájemníci ve svých bytech neuklízejí a za dveřmi mají hotová skladiště starých nepotřebných věcí. „Tohle my bohužel neovlivníme. Přestože v ulici Údolní má město svoje byty, nemůžeme nájemníky nějak přinutit, aby v nich uklízeli. To je mimo naši pravomoc,“ dodal blanenský místostarosta Lubomír Toufar.

HANA KUBEŠOVÁ