Cílem akce je seznámit lidi s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. „Na přelomu srpna a září se akce v Česku koná na devětatřiceti místech. Vloni si na Blanensku návštěvníci prohlíželi netopýry ve Výpustku, letos je přivítáme v areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní," řekl zoolog Miroslav Kovařík ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Podle něj jsou netopýři opředeni spoustou mýtů a polopravd. „Je to malý živočich, který se lidem moc neukazuje. Kolují proto o něm zvěsti, že se po nocích zaplétá dětem do vlasů a další podobné nesmysly," vzpomněl Kovařík. Kromě zjištění, že netopýři nejsou oškliví a nebezpeční, může být pro návštěvníky zajímavé i to, jak blízko lidem netopýři žijí. „V létě i v zimě si netopýří zakládají kolonie blízko lidských obydlí. Ti o nich přesto často nevědí vůbec nic," připomněl zoolog. Pořadatelé chtějí děti i dospělé vést k ochraně těchto přísně chráněných zvířat a poradit jim, jak se zachovat, když netopýří rodinku objeví třeba doma na půdě.

Noc pro netopýry v Moravském krasu každoročně navštíví tři sta až čtyři sta návštěvníků. „Zájem je velký. V porovnání s jinými místy je akce u nás jednou z nejnavštěvo­vanějších vůbec," uvedl Kovařík.

Kvůli omezené kapacitě jeskyně turisty pořadatelé v sobotu rozdělí do čtyř skupinek, jejichž program bude po pětačtyřiceti minutách. První návštěvníci se do jeskyně podívají v pět hodin odpoledne. Poté zhlédnou film o životě netopýrů a na závěr si zblízka prohlédnou skutečné živé netopýry. Vstup na akci je zadarmo.

K Sloupsko-šošůvským jeskyním pořadatelé vypraví autobus z Blanska i z Brna. „Z autobusového nádraží v Blansku pojede o půl šesté, od brněnské kavárny Bohéma už o půl páté. Jízdenky si zájemci mohou rezervovat v ekologickém institutu Veronica," dodal zoolog.

VERONIKA MACHOVÁ