Roztržitost některých lidí nezná mezí. Jak je možné ztratit kolo, kuchyňskou závěsnou tyč nebo automat na žvýkačky nechápou ani pracovnice obecních úřadů na Blanensku, které mají na starosti správu ztrát a nálezů.

Mezi nalezenými věcmi jednoznačně vedou klíče, peněženky a mobilní telefony. „V úschovně už máme velkou zavařovací sklenici plnou klíčů. Většina lidí si je nevyzvedne," popsala Dagmar Konečná z kunštátské radnice. Peněženky se prý většinou najdou prázdné, nanejvýš s osobními doklady. „Občanské průkazy vracíme přímo na úřadě nebo je předáváme policii," řekla.

Peněženku před dvěma lety ztratil i Jan Přikryl z Blanska. „Měl jsem v ní tehdy jen asi čtyři sta korun, doklady naštěstí nosím jinde. Ohlásit ztrátu na radnici mi přišlo zbytečné," vzpomněl muž.

Stejně jako on uvažuje většina lidí, kteří o něco přijdou. „Ztráty nám lidé ohlašují minimálně. Mnohem více lidí nám sem něco nalezeného přinese," řekla lysická matrikářka Eva Hošková. Svou roli v tom zřejmě hraje i malá pravděpodobnost, že se ztracenou věc podaří vrátit majiteli. Marcela Veselá z úřadu v Boskovicích to odhaduje zhruba na deset procent.

Vše se eviduje

Veselá se při své práci setkala už i se ztraceným lustrem, závěsnou tyčí do kuchyně, popelnicí či jízdním kolem rozlámaným na čtyři díly. „Přivezli mi jej policisté. Přestože je jasné, že se o něj těžko někdo přihlásí, zaevidovat jsem ho musela," přiblížila úřednice.

Každému nálezci zákon udává povinnost věc odevzdat na radnici, kde úřednici popíše, kde a kdy ji našel, a uvede své osobní údaje. „Nález zaevidujeme do knihy ztrát a nálezů i do seznamu nalezených věcí na internetových stránkách města. Pokud jde o hodnotnější věc, vyhlásíme to i místním rozhlasem," uvedla Blanka Volgemutová z městského úřadu ve Velkých Opatovicích.

Na tamní pokladně je mezi hromadou klíčů právě uložený automat na žvýkačky i dávkovací pero na inzulin. Pokud se o ně někdo přihlásí, bude je muset co nejpodrobněji popsat ještě před tím, než mu je úřednice ukáže.

Dokazovat, že mu nalezená věc patří, musel před několika lety i muž z Kunštátu. „Přišel si pro nalezený pánský snubní prsten a jako důkaz měl ten manželčin. Byly shodné, tak jsme mu jej vydali," řekla Konečná. Popsat co nejpřesněji ztracený předmět může být komplikované zejména v případě ztráty peněz. „U nás na parkovišti někdo našel čtrnáct tisíc korun. Přihlásila se o ně žena, která přesně popsala místo pravděpodobné ztráty, částku i obálku, ve které byly uložené. Peníze jsme jí vrátili a měla velkou radost," dodala úřednice z Kunštátu.

Za nejkurióznější nález v Lysicích považují dámskou kabelku, ve které se našly jenom kalhotky. V Adamově zatím drží prvenství cestovní taška plná kuchařského oblečení. V Rájci-Jestřebí zase minulý týden na ulici Šafranice našli želvu. „Má ji u sebe jeden ze zaměstnanců úřadu. O zatoulané psy se starají v útulku," řekl starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout.

Na radnici musí být nalezené předměty uskladněné minimálně rok. „Poté inventarizační komise určí, co s nimi bude dál. Věci, které ještě mohou někomu posloužit, třeba dětská kola, dáváme do azylového domu. Nevyzvednuté peníze putují do městského rozpočtu a ostatní věci likvidujeme," vysvětlila Veselá z boskovické radnice.

VERONIKA MACHOVÁ