Melodie znějící ulicemi se nezamlouvá jedné z obyvatelek Žernovníka. Ta si postěžovala při diskusi na webových stránkách obce. „Byla bych pro obměnu repertoáru hudby. Nynější skladba je nepříjemná na poslech,“ upozornila žena, která se podepsala jako Laura.

Vedení obce průběžně sleduje nabídku autorské hudby a čeká na přijatelnou znělku. „Nyní pouštíme skladby z cédéčka, které jsme zakoupili a máme k němu i autorská práva. Tím je výběr omezený. Nemusíme ale platit poplatek Ochrannému svazu autorskému, což jsme dělali před několika lety,“ nastínil zastupitel Roman Bartoš.

Před dvěma lety si přáli slyšet z rozhlasu novou melodii Adamovští. Radní tedy vyhlásili soutěž o nejlepší znělku. Vítězná skladba se hraje dodnes. „Soutěžící se museli řídit předepsanými pravidly. Jedním z nich byla délka skladby. Když začne hrát, měli by lidé stihnout přijít blíž, aby dobře slyšeli hlášení,“ nastínila tajemnice adamovské radnice Libuše Špačková. Podle ní se při netradičním klání utkali dva skladatelé. Od vítěze pak Adamovští odkoupili autorská práva a jeho dílo mohou hrát do nekonečna. Hlášení uvedené znělkou proudí mezi domy v Adamově každý den. „Lidem tak můžeme oznámit nejrůznější informace, třeba upozornit na akce Městského kulturního střediska nebo na příjezd stánkařů,“ dopdala Špačková.

I v Doubravici se mohou pochlubit znělkou z pera skladatele, a to dokonce místního. „Skladatel Josef Přibyl nám složil už před patnácti lety optimisticky laděnou znělku. Jeho další díla hrají také rozhlasy v Jabloňanech a Oboře,“ sdělil starosta městečka Ladislav Štoudek. Ten se domnívá, že je potřeba melodii obnovit. Proto hodlá skladatele znovu oslovit.

Rozhlas i ruší

Většina Doubravických si zprávy s očekáváním vyslechne. Jsou ale situace, kdy hudba i mluvené slovo ruší. „Dříve jsme pouštěli rozhlas před vyučováním při zahájení nebo konci školního roku. Stěžovali si ale lidé po noční směně, že nemohou spát,“ dodal starosta.

Pár obyvatel Rájce–Jestřebí zase pobouřilo novoroční blahopřání. „Blahopřání jsme hlásili před prezidentským projevem. Pak mi telefonovali lidé, že chtěli dospávat silvestrovské oslavy,“ zmíní rájecký starosta Pavel Perout s tím, že běžné hlášení se městem ozývá nejdříve v půl čtvrté odpoledne, takže lidi neruší. „V rozhlase lidé uslyší nejčerstvější informace. Zpravodaj nevychází každý den, stejně tak k informační tabuli se každý den lidé nedostanou,“ vysvětlil, proč většina obyvatel vykoukne z oken nebo ze dveří, když hlášení uvedou fanfáry.

Úryvky písniček potěší Černohorské. Výběr znělky tam závisí na pracovnicích, které zprávy hlásí. Tvrdí to starosta Bohumil Hlavička. „Jinou kapitolou je hraní lidem k narozeninám,“ podotkl. To si Černohorští poslechnou písničky Evy a Vaška nebo třeba Petry Janů.