Systém datových schránek odstartoval v listopadu. Někteří úředníci se nemohou do schránky dostat, soudci se obávají, aby byly dodrženy lhůty, informatici ladí propojení jednotlivých služeb.

První týden v listopadu neodeslali senetářovští radní ani jednu zprávu. „Zpočátku schránka vůbec nefungovala. Minulý týden jsme se do ní nemohli dostat ve středu. Dokumenty se nám podařilo odeslat až za čtyři hodiny. Netuším, kde je problém. Zřejmě se sesypala síť,“ popsala Magda Vargová, která pracuje na úřadě v Senetářově. I když využívá datovou schránku, pro jistotu musí dokumenty odeslat ještě papírově. Zatím.

Problémy doprovází také spuštění datové schránky ve Spešově. „Nějaké chyby se vloudily. Nejsme si třeba jistí, jestli jsme dokumenty dobře odeslali. Ve zkušebním provozu ale komunikujeme bez problémů se stavebním úřadem. Materiály nám vždy došly,“ sdělila starostka Iva Holomková s tím, že v tak malé obci neřeší závratné množství oficiální pošty.

Horší je to se soudy. Tam běží adresátům lhůty a jedná se o důležité věci. „Může se stát, že systém do lhůt zasáhne. Datové schránky u nás fungují teprve týden, takže ještě nevíme, jestli byly všechny zprávy doručeny. Zdržuje nás ale ověřování, jestli adresát má zřízenou datovou schránku. To předchází odeslání vzkazu,“ řekla mluvčí blanenského soudu Michaela Zummerová.

Chyby se snaží doladit informatici na radnici v Blansku. Podle Radima Bláhy je potřeba vylepšit propojení mezi spisovou a agendovou službou. „Když někdo pošle do datové schránky dokument, úředník jej sice vidí ve spisové službě, nedostane se ale do agendové služby, kde s materiálem může pracovat,“ popsal Bláha. Ve zkušebním provozu se podle něj podařilo odstranit spoustu nedostatků. Naostro začala blanenská radnice žít datovými schránkami koncem října.

Provozovatelem systému je Česká pošta. Podle mluvčí Marty Selicharové bylo v Česku zpřístupněno přes tři sta šedesát tisíc datových schránek. Schránku má přes tři tisíce podnikatelů a přes osm tisíc lidí. „Orgánům veřejné moci a lidem v obchodním rejstříku byly zřízeny automaticky. Ostatní musí o zřízení požádat na pracovišti Czech Point nebo přes ministerstvo vnitra,“ sdělila. Diskutujte k tématu na www.blanenskydenik.cz