Noc v rytmu diska a tance se zvrtla v nespoutaný sex. S použitím kondomu si však sedmnáctiletý student z Boskovic nedělal starosti. „Tu holku jsem znal od vidění. Na jedné akci jsme se spolu začali bavit a bylo to. V tu chvíli mě vůbec nenapadlo, že bych se mohl něčím nakazit. Zeptal jsem se jí jen na to, jestli bere prášky, aby neotěhotněla,“ řekl mladík, který si nepřál zveřejnit své jméno. Podobný příběh zažije spousta mladých lidí, ne všichni ale mají štěstí a narazí na zdravého partnera. Na Blanensku se viru HIV zaleknou i lidé středního věku. Nechat si udělat testy jich míří do nemocnic čím dál více.
Týden plný stresu prožila třeba osmadvacetiletá žena z Blanska. Čekala na verdikt lékařů. „Před lety mi jedna dívka, kterou jsem viděla poprvé v životě, propíchla nos a do něj mi dala svou náušnici. Tu jsme poctivě vyvařily ve vodě, měly jsme i sterilizované jehly,“ vzpomněla začátek dramatického období žena, jejíž jméno redakce zná. Po této zkušenosti začala být žena často nemocná, dostala tedy strach z toho, že je HIV pozitivní. „Šla jsem na testy a na výsledek jsem pak čekala týden. Byla jsem úplně na nervy. Naštěstí byl negativní,“ uzavřela.
Asi deset lidí za rok zavítá na transfúzní oddělení boskovické nemocnice, aby se přesvědčili, zda se nakazili virem HIV. „Lidí k nám chodí čím dál více. Jsou to jak mladí, tak lidé středního věku. Většinou prožijí epizodku rizikového chování, ať už jde o nechráněný sex nebo užití drog,“ popsala primářka transfúzního oddělení Ivana Meluzínová. Podle ní lékaři u některých těchto lidí virus opravdu objeví. „Počet HIV pozitivních však nemohu sdělit. Prozradím jen to, že nikdy nebyli mezi dárci krve,“ podotkla primářka.
Ta upozornila, že lidé by měli přijít na testy až tři týdny po uplynutí jejich rizikového chování. „Do té doby se jim totiž v těle nevytvoří protilátky, které dají o viru HIV vědět. Ale pozor. Pokud se u někoho ukáže, že je skutečně pozitivní, může jiné nakazit už v těch prvních třech týdnech,“ varovala Meluzínová.
Otestovat se lidé mohou nechat v nemocnici v Boskovicích i Blansku. Je to možné na transfúzním oddělení nebo kožní ambulanci. Jihomoravský kraj je za Prahou na druhé příčce v počtu nově zjištěných případů. „Od loňského září do letošního srpna jsme zjistili dvacet nově pozitivních lidí. V srpnu jich tedy bylo v Jihomoravském kraji celkem sto dvacet pět,“ přiblížila Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice v Brně. I podle ní jsou mezi pacienty mladí i lidé středního věku. Na testy šla většina z nich poté, co dostali obavy, když jim začala selhávat imunita. Na vině je v drtivé většině případů nechráněný sex. „Lidé mají falešný pocit jistoty, že jim se to stát nemůže. U jiných zase kondomy nahradila antikoncepce. Ta sice zabrání početí, neuchrání však nikoho před chorobami,“ míní Vaverková a upozornila, že lidé jsou čím dál tím méně zodpovědní.
To potvrdila také zástupkyně ředitele boskovické základní školy. „O hrozbě viru HIV dětem říkáme v občanské výchově i ve výchově ke zdraví. Ve škole bývají na toto téma i besedy s odborníky. Víc učitelé nezmůžou. Základ je rodina. Současná generace dětí je však vůči všemu imunní. Děti si nepřipouští, že se tyto záležitosti týkají i jich,“ sdělila Dagmar Oujezská.