Jakub Kostka z blanenského Domu dětí a mládeže se o akci dozvěděl prostřednictvím sociálních sítí. „Přišlo nám to jako výborná příležitost, takže jsme ihned oznámili na našich webových stránkách, že lidé mohou nosit víčka i k nám," řekl.

Do sběru se Blanenští zapojili v polovině ledna. „Dosud jsme naplnili asi klasický čtyřicetilitrový pytel na odpadky. Víčka se u nás nehromadí tak rychle, jak jsme čekali, protože je sbírá i většina základních škol v Blansku. Což je samozřejmě jedině dobře," uznal Kostka.

Podle něj má akce své výhody i pro sbírající děti. „Podobné příležitosti aktivně vyhledáváme, protože prospívají mimo jiné dětské výchově k zodpovědnosti a starosti o druhé," připomněl Kostka.

Rett syndrom je vzácnou genetickou vadou. Anna Jurenová kvůli ní nechodí, nemluví, nemá úchop, je autistická, trpí hyperventilací, stereotypními pohyby rukou a dalšími problémy. Přibližně půl roku podstupuje biologickou léčbu, která je velmi nákladná a nehradí ji zdravotní pojišťovna. Peníze za výkup víček proto představují jednu z mála možností, jak ji mohou její rodiče zaplatit.