Tři pracovníci rudického úřadu by měli denně zdolat kilometry zasněžených chodníků a cest. Přesto se starají pouze o hlavní tah. Drtivá většina Rudických totiž o chodníky před svými nemovitostmi pečuje.

„Požádali jsme lidi, aby nám pomohli. A výsledek je takový, že téměř celá obec je uklizená,“ je mile překvapený starosta Rudice Roman Šebela. Podle něj by si úklid sněhu v celé obci nemohli radní dovolit finančně. „Nezvládali bychom to ani časově. Obrovský nával sněhu z minulého víkendu dosud odvážíme. Nahromaděný sníh totiž zužuje cesty a ty musí zůstat průjezdné pro sanity či hasiče,“ nastínil Šebela s tím, že kopy odvezeného sněhu končí na veřejných prostranstvích a v parku. „Odvážíme sníh na různá místa. Chceme tak předejít povodni, kdyby začalo tát,“ vysvětlil Šebela.

Sníh v Rudici krotí jeden velký traktor a pak traktůrek s nástavbou radlice a sypače. Proti sněhové nadílce bojují i stroje ze zemědělského družstva či stavebnin.

Dobrou spolupráci s lidmi si pochvaluje i ředitel Technických služeb v Letovicích. „Plán zimní údržby jsme obohatili o chodníky. Pouze však o ty, na které se dostaneme,“ sdělil Miroslav Doskočil. Pracovníci Technických služeb tak nezasahují v ulici U Hájku a ulice Pražskou a Smetanovu ošetřují jen částečně. „Lidé si tam chodníky nadále uklízejí sami, za což jim děkujeme,“ upozornil Doskočil. Ten situaci ve městě pravidelně kontroluje. Pracovní síly tak pošle i na opuštěné úseky, kde prošlapané cestičky vypovídají o tom, že po nich lidé často procházejí.

Letovičtí jsou letos vyzbrojeni novým víceúčelovým strojem za tři miliony korun. Je široký jeden metr a třicet centimetrů a má šipovou radlici a nástavbu na posyp. „I tak ale na některé chodníky nedokážeme vjet. Na jiných nám zase brání v cestě sloupy veřejného osvětlení a dopravní značky,“ dodal Doskočil.

Podobné potíže zdolávají Blanenští. Jejich mašiny mají problémy především v ulicích Leoše Janáčka, 9. května či Údolní. „Nejsme schopni proplužit cesty a chodníky včetně křižovatek, kvůli tomu jak lidé parkují. Jinde jsou chodníky příliš úzké, nebo v nich stojí sloupy,“ řekl za blanenské Technické služby Emanuel Svěrák. Jeho plán byl o letošní zimě obohacen o nové přírustky. Některé z chodníků byly pro důležitost jiných i vypuštěny. Podle Svěráka je situace v Blansku stejná jako v minulosti. „Ti, kteří chodníky čistili, je čistí i nadále. Ti, kteří neuklízeli, stále neuklízí,“ uzavřel.

Za schůdnost všech cest a chodníků obec neodpovídá. To tvrdí mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková. „Od dubna minulého roku platí nová právní úprava, podle které za schůdnost chodníku odpovídá jeho vlastník. Tato odpovědnost není absolutní. Vlastník může prokázat, že nebylo v jeho možnostech závadu odstranit, zmírnit nebo na ni předepsaným způsobem upozornit, což je typické při sněhových kalamitách. Kdo je ovšem vlastníkem chodníku, nemusí být ve všech případech jasné. Rozhodně to nemusí být vždy obec,“ upřesnila Hrazdílková a tím, že chodník může patřit i kraji, státu nebo fyzické či právní osobě.