„V předchozích letech lidé v okrese odevzdávali do třiceti kusů zbraní, letošní číslo poukazuje na to, že amnestie má opravdu význam. Policie tak získá o zbraních přehled a jejich majitelé si zase mohou zbraně zaregistrovat a využívat je“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Odevzdané zbraně nejprve prozkoumají experti, aby zjistili, zda zbraň nebyla použita při trestné činnosti. Potom si může původní majitel případně pořídit zbrojní pas a zbraň řádně zaregistrovat. „Žádná ze zbraní, které lidé na Blanensku odevzdali, při trestné činnosti použita nebyla. Dvanáct zbraní už policie vrátila původním majitelům a postupně se budou vracet i ostatní,“ řekla Šebková.

Mezi odevzdanými zbraněmi byl i jeden samopal. „Protože je Blanensko mysliveckým krajem, objevila se mezi zbraněmi řada brokovnic a malorážek,“ vysvětlila mluvčí. Další větší množství zbraní tvořily vojenské pušky typu M98.

Mezi nelegálně drženými zbraněmi se objevily i unikátní kusy. K těm patřily například brokovnice s historickou hodnotou z výroby Tichého, Novotného a Lebedy, takzvaná jednoranka, terčovnice, dva trojáky a dvě signální pistole.

(id)