Zámky, muzea, jeskyně a další turistické atrakce. Lidé berou jejich návštěvy jako samozřejmost a dostupný cíl výletů. Horší to mají vozíčkáři. Ti se všude nedostanou. Hned na několika místech na Blanensku se jim však snaží vyjít vstříc stavěním bezbariérových přístupů.

Nedávno například Správa jeskyní Moravského krasu oznámila, že lidé na vozíku si na vlastní oči prohlédnou dno Macochy. Bezbariérový podzemní přístup z nitra Punkevních jeskyní na dno světoznámé Machochy chtějí otevřít koncem ledna příštího roku.

V Moravském krasu mohou lidé navštívit pět jeskyní. Vozíčkáři se dostanou do dvou z nich. Do Sloupsko-šošůvských a do Výpustku. „Teď k nim díky speleologům přibude suché dno Macochy. Ale musí v podzemí nejdřív vyhloubit sedmnáct metrů dlouhou chodbu, takže vozíčkáři si ještě musejí počkat zhruba do konce ledna příštího roku," oznámil vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Speleologové na místě v těchto dnech dělají sondy. „Hornické práce bude mít na starosti specializovaná firma, ale nemyslím si, že půjde o něco komplikovaného. Náklady na celý projekt činí přibližně milion korun," řekl Hebelka.

Dosud se mohli vozíčkáři v Punkevních jeskyních dostat pouze do Předního dómu nebo se projet na lodičkách po Punkvě. „Naskytne se jim možnost, která není ani ve světě úplně běžná. U nás je pro vozíčkáře přístupná například už jen jedna jeskyně v Jeseníkách," tvrdí Hebelka.

U dalších jeskyní Moravského krasu však stejnou možnost vyloučil. „Například v Balcarce nebo v Kateřinských jeskyních jsou chodby příliš úzké i pro mechaniický vozíček, takže tady jsme bohužel i do budoucna bezmocní," přiznal Hebelka.

Zpráva o zpřístupnění Macochy udělala radost například Marii Gricové ze Šošůvky, jejíž dcera je na vozíku. „Hned jak se o tom doslechla z televize, musela jsem jí slíbit, že si do Punkevních jeskyní a na dno Macohy určitě půjdeme podívat," řekla žena.

Vylepšení bezbariérového přístupu chystají i v jeskyni Blanických rytířů na okraji Rudky u Kunštátu. „S mechanickým vozíkem, který je užší než elektronický, se mohou v jeskyni pohybovat normálně. Problém jim dosud dělá akorát dvanáct schodů. Které musí zdolat při cestě ke vchodu," uvedl správce jeskyně Zdeněk Popelka.

Už několik let v Rudce chtějí koupit plošinu, která by tento problém vyřešila. „Stála by přibližně sto tisíc korun, které zatím nemáme. Už loni to vypadalo nadějně, proto raději nechci nic s určitostí slibovat, ale jsme optimisté. Snad už letos vozíčkářům plošina pomůže," věří Popelka.

Zpřístupnit historické objekty pro lidi na vozíku chtějí také na blanenském zámku. „Už několik let se bez problémů dostanou z nádvoří do přízemí a po loňské rekonstrukci i do prvního patra. Díky pohyblivé plošině. Postavili jsme jim i speciální záchody," nastínila ředitelka blanenského zámku Eva Nečasová.

Zato do suterénu se podle ní nedostanou. „S velmi úzkým schodištěm mají problémy i ostatní návštěvníci. Ale do budoucna jim umožníme vstup do starého zámeckého sklepení. Zatím je to však spíše taková vize, záležet bude na penězích a vyjádření odborníka," vysvětlila Nečasová.

V boskovickém Westernovém městečku žádné takové novinky nechystají. „Jsme přírodní park a atrakcemi, které souvisejí třeba se skalami. Ale na většinu míst se vozíčkáři bez problémů dostanou a rádi toho využívají," uvedl spolumajitel Luboš Jerry Procházka.