V pátek a v sobotu voliči rozhodnou o tom, kdo bude v příštích čtyřech letech vést jižní Moravu. Ve dvě hodiny odpoledne se otevřou volební místnosti. Týden staré předvolební průzkumy odhadovaly, že k volbám do krajského zastupitelstva přijdou dvě třetiny Jihomoravanů. A také, že lidovci své minulé vítězství neobhájí. Podle výzkumu je vystřídá ČSSD a druhá bude ODS.

„S pořadím souhlasím, ale nemyslím si, že k volbám přijde šedesát procent lidí. Strop vidím na čtyřiceti procentech,“ říká o průzkumu agentur STEM a SC & C z minulého týdne politolog Martin Bastl.

Podle jeho kolegy z brněnské fakulty sociálních studií Stanislava Balíka se totiž lidé v průzkumech dělají lepší, než jsou. „Čtyřicet procent je maximum. A čím méně lidí přijde, tím menší šance na vítězství mají sociální demokraté,“ podotkl Balík.

Čtyřicet procent lidí ve volebních místnostech by však byla i tak rekordní účast. V roce 2004 volilo krajské zastupitele necelých třicet procent. O zvýšení volební účasti se podle politologů zaslouží hlavně lidé nespokojení s vládní politikou. „Proto i předvolební kampaně sázely na celostátní témata. Například zrušení poplatků u lékaře, které slibuje ČSSD,“ připomněl Bastl.

To potvrzuje i sociálnědemokratický kandidát na hejtmana Michal Hašek. „Kdo nepůjde k volbám, dává hlas vládní koalici. Nebudeme čekat na Godota s rukama v klíně. Chceme, aby Topolánkova vláda byla příští týden vládou v demisi. Tohle není cvičení,“ uvedl Hašek.

Volební výsledek ODS by mohl ovlivnit i skandál kolem zveřejněné nahrávky popisující korupci v brněnské Občanské demokratické straně, na které se objevilo i jméno lídra kandidátky Milana Venclíka.

Ten věří, že bude pro jižní Moravu nejlepším hejtmanem. „Výzkumy ukázaly, že sedmapadesát procent lidí volí ODS právě kvůli Milanu Venclíkovi. Celostátní politika mít vliv asi trochu bude, ale kraj má své kompetence a problémy. Na hru ČSSD nepřistoupíme,“ uvedl mluvčí volební kampaně ODS Peter Šovčík.

Jižní Morava je přitom jediným krajem, kde minule ODS nevyhrála. Už osm let vede kraj lidovecký Stanislav Juránek. Ten kritizuje to, že se krajské volby staly referendem o spokojenosti se současnou vládou. „Mělo by se mluvit o tom, že máme nejlepší integrovaný dopravní systém v zemi. A za poplatky u lékaře, které ČSSD slibuje zrušit, by se dalo koupit pětatřicet nových sanitek,“ řekl Juránek.

Změny nečekají jen kraj, promění se i složení Senátu České republiky. Například lidé z jedenácti městských částí Brna budou volit mezi šesti kandidáty. Své křeslo bude hájit současný senátor a brněnský radní Jiří Zlatuška.