Zavzpomínat přijíždí ke kamenné desce obklopené svíčkami a květinami například žena, jejíž mladý syn před lety nepřežil nehodu na motorce u Šebetova. „Nechali jsme mu u silnice udělat pomníček. Vždycky, když jdeme na hřbitov, stavíme se i tam. Ta místa jsou pro nás stejně důležitá. Svíčku u pomníku nezapalujeme jen my, chodí ji tam rozsvítit také synovi kamarádi. Občas se tam objeví i květiny,” řekla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.
Křížky a pomníky zdobené fotkami, květinami, plyšovými zvířaty, pneumatikami či oblečením stojí u silnic na mnoha místech. Několik jich je mezi Šebrovem a Blanskem, další u Rájce-Jestřebí, Lhoty Rapotiny, Knínic.
Podle blanenské policejní mluvčí Ivy Šebkové je u pomníků nebezpečno. „Většinou stojí v místě, které je nepřehledné. Pokud tam ještě zastaví auto, ze kterého vystoupí lidé, a začnou pomník upravovat, může dojít k další dopravní nehodě,” varovala Šebková s tím, že vyšperkované a svítící pomníky mohou upoutat i pozornost projíždějících řidičů, kteří pak snadno přehlédnou dění na silnici. Do pomníku mohou i nabourat. „Ke kolizi s jinými auty může dojít i za snížené viditelnosti, kdy si řidič svítící červené světlo splete se stojícím autem a dupne na brzdu,” pokračovala Šebková.
Pomníků přibývá
Podle ní od začátku letošního roku zahynulo na silnicích Blanenska jedenáct lidí, což je o jednoho méně než loni za stejné období. U cest pomníčky přibývají každým rokem. „Většinou jde o nepovolené stavby, protože se nacházejí v ochranném pásmu silnice. To se táhne patnáct metrů od středové čáry na vozovce,” upřesnila Šebková.
Silničáři na Blanensku vzpomínky na tragicky zemřelé tolerují. Potvrdil to jejich šéf Miloš Bažant. „Pomníky se většinou u silnice objeví, aniž by se nás na to někdo zeptal. Pokud se lidé přece jen zeptají, upozorníme je, že pomník nemají stavět v místech, kde bude překážet údržbě,” sdělil Bažant.
Kříže lidé stavěli v místě tragédií od nepaměti a nebyly jen vzpomínkou na zesnulého. „Fotografie a pamětní deska odkazuje na život zesnulého člověka. Kříž zase na budoucnost, tedy setkání na věčnosti,” řekl blanenský farář Jiří Kaňa. Ten některým z křížů na Blanensku dokonce požehnal.
Pomníky podle Kani kolemjdoucí navíc vybízejí k opatrnosti. „Lidé je nestaví jen u silnic, ale třeba ve skalách, kde zemřel někdo z horolezců, nebo v polích, kde dříve zasáhl blesk třeba sedláka, který nesl kosu,” dodal Kaňa.
Ke křížům z konce devatenáctého století dávají v těchto dnech svíčky také Šebetovští. „Uctívají tak památku zesnulých. Máme v obci tři takové kříže. Jeden z nich věřící dokonce opravili a natřeli,” řekl šebetovský starosta Zdeněk Čížek.