Dlouhá léta se dožadují veřejných záchodků lidé z Letovic. Dosud marně. „Na tento nedostatek nás upozorňují zejména lidé z místních částí, kteří jezdí do Letovic k lékaři nebo zde vyřizují další záležitosti, a nemají si kam odskočit,“ nastínil letovický místostarosta Vladimír Stejskal s tím, že je obtížné najít ve středu města vhodné místo. Na náměstí totiž stojí soukromé domy. Jednou z variant bylo vytvořit toalety ve zrekonstruované restauraci Karlov. Tu však opravy v blízké době neovládnou. Tento problém neřeší ani přestavba náměstí.

Přesto se Letovickým blýská na lepší časy. „Zvažujeme zakoupení betonového monolitu, který je vybavený nerezovým zařízením a automatickým čištěním. Stál by nás jeden a půl milionu korun,“ popsal Stejskal. Podle něj tyto záchodky nevyžadují dalšího pracovníka. Při placení totiž fungují jako automat. Nejvhodnější místo, kde by mohly stát, se nachází v ulici Tyršově blízko pošty. „Kdybychom našli peníze v rozpočtu, záchodky by lidé využili už letos na podzim,“ míní místostarosta.

I Kunštátským chybí veřejné záchodky. Provizorně mohou zamířit do Panského domu na náměstí. Turisté je však těžko hledají. Nacházejí se totiž ve dvoře a nesměřují k nim ukazatele. „Nové veřejné toalety by měly vzniknout při stavbě hotelu na náměstí Klementa Bochořáka. Neměly by být placené,“ zmínil řešení starosta Kunštátu Pavel Göpfert. Podle něj by měli dělníci kopnout do země v příštím roce.

Pravé veřejné záchodky nemají ani v Jedovnicích. Lidé tak využívají onu místnost v restauraci Olšovec. Ta stojí naproti zastávce. „Z každého autobusu, který tu zastaví, k nám zamíří hned několik lidí. V létě je počet návštěvníků násobený turisty,“ sdělila provozovatelka Olšovce Simona Fleková. Přestože má restaurace dohodu s městečkem, žádnNa Blanensku je málo veřejných záchodůý příspěvek na vodu, mýdlo, toaletní papír či ručníky nedostává. Tuto službu mohou lidé využít zadarmo.

Boskovičtí reagovali na dotazy lidí už před devíti lety. Tehdy s obtížemi hledali pro záchodky místo v centru města. „Podařilo se nám tuto placenou službu zavést v areálu fary blízko kostela svatého Jakuba, a to díky dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. Časem jsme prodlužovali provozní dobu. Stáli o to zejména lidé, kteří se vraceli ze mše, “ řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Podle ní by měli sloužit lidem i toalety v letním kině. Ty jsou v dezolátním stavu, čeká je ale rekonstrukce. „Budou otevřeny při promítání,“ podotkla Vítková.

Nepřítomnost veřejných záchodků může donutit lidi k vykonávání potřeby na veřejnosti. Za to jim hrozí pokuta. „Dopouští se přestupku Znečišťování veřejného prostranství. Za to mohou zaplatit až tisíc korun,“ upřesnil šéf blanenských strážníků Martin Lepka. V Blansku toalety pro veřejnost. I zde jsou placené.