Ztracené klíče od bytu či od auta, ale i peněženka nebo mobil vypadnutý z kapsy dokážou pěkně zkazit náladu. Ne všechny věci jsou ale ztracené nenávratně. Mnoho z nich totiž končí na úřadech měst a obcí jako „ztráty a nálezy". Lidé ztrácejí i kuriózní věci. Loni například pramici, plynovou pistoli nebo dřevěné uhlí.

Plynovou pistoli loni lidé přinesli jako nález na blanenský městský úřad. „Jinak převládají peněženky a klíče, ale máme tady třeba i brýle nebo řetízek. Loni jsme evidovali dohromady jednašedesát nálezů," řekla Hana Kolmačková z oddělení hospodářské správy na blanenské radnici.

Podle ní si většinou lidé, kteří si věci přijdou vyzvednout, nepamatují, kde vlastně předmět ztratili. „Abychom ale věc nevydali někomu, komu nepatří, musí ji dotyčný popsat. Co se týče klíčů, většinou si přinesou druhý, aby je mohli porovnat, zda jsou stejné. Pokud někdo najde něčí občanský průkaz nebo další doklady, tak jeho majiteli napíšu dopis. Přesto si ale musí potom nechat udělat občanský průkaz nový, kvůli tomu, aby někdo nemohl ten původní zneužít," uvedla Kolmačková.

Až do konce minulého roku platilo, že věci na úřadě muselo město schraňovat půl roku. „Potom věc propadla městu a jeho vedení určilo, jak bude s věcí nakládáno dál. Jestli se zlikviduje, nebo jestli půjde do dražby a utržené peníze se zařadí do rozpočtu města," řekla Kolmačková.

Od letošního roku se ale zákon o ztrátách a nálezech mění. Doba, po kterou si vlastníci mohou své věci vyzvednout, se prodloužila na jeden rok.

Na městský úřad v Letovicích lidé v loňském roce přinesli kolem padesáti nálezů. „O každém je na úřadě sepsán s nálezcem záznam, nálezu přidělíme číslo a zapíšeme ho do sešitu. O nálezech informujeme většinou při hlášení místním rozhlasem. Přehled nálezů nyní máme i na internetových stránkách města," informovala Helena Bušová z letovického městského úřadu.

V Letovicích se loni našly například hodinky, fotoaparát, keramický pohár, ale i pramice. Tu už si majitel vyzvedl.

Uhlí i peníze

Přes padesát nálezů evidovali v loňském roce v Boskovicích. I tam hlavně peněženky nebo klíče. „Občas nám lidé nosí i úplně zrezivělé klíčky, pro které si už nikdo nepřijde. Někdy nálezci poctivě přinesou peníze. Například předloni donesla paní peněženku s doklady a v ní bylo přes osm tisíc korun. Našla ji ležet před obchodem," popsala Marcela Veselá z boskovického městského úřadu, která má ztráty a nálezy na starost.

Loni nálezce na boskovický úřad přinesl i dva a půl pytle dřevěného uhlí. „Ležely na silnici. Asi někomu vypadly při přepravě. Dosud si pro ně nikdo nepřišel. V předminulém roce nám sem někdo přinesl asi tři a půl metru dlouhý okap," řekla Veselá.

I v Boskovicích věci do minulého roku schraňovali šest měsíců. „O nevyzvednutých věcech potom rozhoduje vedení města. Něco se prodá, něco zlikviduje a některé věci, jako například dětská kola nebo oblečení, dáváme charitě," vysvětlila Veselá.

Ve Velkých Opatovicích v minulém roce na úřadě evidovali kolem desítky nálezů. „Nejčastěji to jsou klíče, peněženky, brýle a mobilní telefony. Většinu z nich si ale lidé nevyzvednou. Žádnou kuriózní věc jsme tady loni neměli. Nálezy zveřejňujeme na našich internetových stránkách, a když se jedná o cennější předmět, tak to vyhlásíme i rozhlasem," řekla Blanka Volgemutová z velkoopatovického městského úřadu.

I v Adamově mezi sedmnácti loňskými nálezy převládaly klíče. Lidé tam ale přišli odevzdat například i hodinky nebo peníze.