Lažany s Lipůvkou sousedí, přesto překonat krátkou vzdálenost mezi oběma obcemi znamená pro chodce téměř sebevraždu. „Po státní silnici I/43 se do Lipůvky vydají jen ti odvážní. Půl metru od nich projíždí těžké kamiony,“ nastínil starosta Lažan Vlastislav Hemzal. Podle něj tedy lidé radši využívají autobus, který obcí projíždí každou půl hodinu. Už letos se však Lažanští budou moct vydat do Lipůvky po svých. A v klidu.

„Do podzimu bude hotová stezka pro chodce a cyklisty. Ta povede po staré cestě do části Lipůvky, kde stojí kostel, školka a sídlí tam i lékař,“ uvedl Hemzal. Podle něj bude stezka kopírovat státní silnici, pak se od ní odkloní. Do stavby za tři a půl milionu korun se chtějí Lažanští vrhnout společně s Lipůveckými. Doufají, že se jim podaří získat dotace z Evropské Unie. Ty by zaplatily až dvaadevadesát procent z celkových nákladů. „Pokud dotace nezískáme, čekat už nemůžeme. Jde o bezpečí lidí,“ dodal starosta.

Řešení v těchto dnech hledá vedení Ludíkova. Tamní lidé, včetně dětí, musí cestou na autobusovou zastávku zdolat silnici v nebezpečné zatáčce. „Děti od nás dojíždějí do školy i do školky. Když jdou na zastávku, pohybují se v prudké zatáčce, ve které stojí dům. Chybí tam navíc chodník,“ řekla Věra Urbanová, matka dvou školáků. Ta by chodník v tomto kritickém místě uvítala, obává se ale, že prostor pro jeho stavbu je tam příliš úzký.

Právě s takovým problémem se vyrovnává vedení obce. „Je to opravdu nešťastný úsek. Bohužel na chodník tam místo není. Situaci se snažíme vyřešit,“ sdělil místostarosta Ludíkova Alois Kuchař s tím, že na světě jedna vize je. Tu zatím neprozradí.

Do silnice musí vstoupit i obyvatelé městské části Blanska Lažánky. Ti na stavbu chodníků upozorňují už několik let. „Udělali jsme chodník mezi Márovkami a Lažánkami, další ve střední části obce. Nejhorší je nyní úsek od penzionu ke hřišti. Tam lidé opravdu nemají možnost a musí vstoupit do silnice,“ řekl místostarosta Blanska Jindřich Král a dodal, že spolu se silničáři řeší stavbu průtahu Lažánkami.

Jeho slova potvrdil šéf blanenské Správy a údržby silnic Miloš Bažant. „Měli bychom doplnit chodníky v místech, kde nejsou. Aby byly alespoň na jedné straně silnice. Dále přidáme přechody pro chodce a zrekonstrujeme vozovku,“ popsal Bažant. V současné době se vyřizují majetkové vztahy k pozemkům. Kdy bude stavba zahájena, to nikdo netuší.

Jisté je, že chodník nepovede z Blanska do Dolní Lhoty. „Nad chodníkem uvažovali Dolnolhotští zejména v době, kdy tudy jezdila spousta náklaďáků z písečného lomu a chodci byli na frekventované silnici v ohrožení.Nyní tento plán není aktuální,“ řekl blanenský místostarosta s tím, že nová silnice vedoucí kolem Ráječka většinu aut z Dolní Lhoty odklonila.

Díky obchvatu kolem Ráječka nečíhá na chodce tak velké nebezpečí ani na klikaté vozovce spojující Ráječko s Rájcí.