Veřejné záchodky lidé na Blanensku mnohdy nemohou najít. Někde jsou toalety skryty na úřadech, jinde trpí stářím či útoky vandalů. V Kunštátě, Letovicích či Jedovnicích nejsou vůbec.

Kunštátští tak míří do Panského domu na náměstí. Turisté však toalety těžko hledají. Nacházejí se totiž ve dvoře a nesměřují k nim ukazatele. „Lidé se po záchodcích ptají, chybí jim. Zatím je ale jejich stavba v nedohlednu. Měly vzniknout v novém hotelu na náměstí Klementa Bochořáka. Podnikatel však od svých záměrů upustil,“ přiblížil starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Dlouhá léta se dožadují veřejných záchodků lidé z Letovic. Vedení města přislíbilo, že záchodky postaví, dosud se tak nestalo. „Na tento nedostatek nás upozorňují zejména lidé z místních částí, kteří jezdí do Letovic k lékaři nebo zde vyřizují další záležitosti, a nemají si kam odskočit,“ nastínil letovický starosta Vladimír Stejskal s tím, že bylo obtížné najít ve středu města vhodné místo. Už víc jak rok Letovičtí plánují koupit betonový monolit, který je vybavený nerezovým zařízením a automatickým čištěním. „Má stát v Tyršově ulici blízko pošty. Nyní jsme ale dostali další nabídku. Jedna firma by chtěla záchodky postavit přímo na náměstí u restaurace Rybárny, kde je volná místnost. Pokud budeme souhlasit, fungovat začnou od příštího roku,“ přiblížil Stejskal s tím, že tato varianta je pro město výhodnější. Nezaplatí totiž za stavbu, ale bude majiteli platit měsíční nájem a peníze na provoz. „Tyto veřejné záchodky budou placené a přístupné non stop,“ podotkl starosta.

Problém s postavením záchodků mají i Jedovničtí. „Není volné místo, kde bychom je vybudovali. Řešíme to tedy tak, že přispíváme z pokladny městyse restauracím. Lidé si tam tedy mohou odskočit zdarma,“ řekl jedovnický starosta Jaroslav Šíbl. Podle něj je tak zajištěný nejen střed městyse, ale také okolí rybníka Olšovce.

Ani v Rájci–Jestřebí lidé nenarazí ve středu města na cedulku ukazující směr wc. „Občas se stane, že se k nám přijdou lidé zeptat, kde toalety jsou. Mohou zajít zdarma přímo na úřad, žádná cedulka je ale o tom venku neinformuje,“ připustil rájecký starosta Pavel Perout. Podle něj lidé hledají tuto službu zřídka. Většina totiž navštěvuje zámek, kde toalety jsou. Dále chodí do restaurace na náměstí.

Přestože lidi v Boskovicích k veřejným toaletám cedule nasměrují, přehlédnou je. „Denně se tak lidé chodí ptát, kde veřejné záchodky stojí. Po hradu a zámku jsou nejdůležitější věcí ve městě,“ uvedla Miloslava Luňáčková z informačního centra. Záchodky najdou výletníci na náměstí u kostela. Odskočit si mohou také na vlakovém nádraží.

Blanenští nabídku vylepšili. Špatné záchody v nádražní budově je už neodpuzují, protože mohou zajít do zrekonstruovaného non stopu. Na autobusovém nádraží je to horší. Záchodky se totiž stávají terčem vandalů. „Často tam musíme měnit mísy, bývají ucpané, nebo je tam odkopnutý odpad. Máme také problémy s bezdomovci a sprejery,“ popsal Richard Maňoušek z ČADu. Podle něj přitom záchodky každý den uklízí a dezinfikuje uklízeč. Cestující na tuto službu upozorňuje cedule. Nechybí ani směrovka pro vozíčkáře. „Ta je však odkazuje na speciální toalety až k benzínce,“ dodal Maňoušek.

V centru Blanska jsou nové toalety, za které se platí.

Resty jsou také v Moravském krasu. Podle Jiřího Hebelky ze správy jeskyní je potřeba postavit nové toalety nad propastí Macochou a u Punkevních jeskyní. „Obě budovy jsou velmi staré. U jeskyní se sráží voda a na toaletách je tak vlhko. Přestože jsme tam před začátkem sezony vymalovali, už to není poznat. Něco je třeba udělat i s WC u Macochy,“ nastínil Hebelka. Stavby by měly začít příští rok v souvislosti s plánovaným Domem přírody.