Zateplení fasád, výměna oken či sluneční kolektory. Na to vše mohou lidé při opravách starých obytných domů žádat dotace od ministerstva životního prostředí v programu Zelená úsporám. Radnice v Blansku a Boskovicích lidé zasypávají dotazy, jak na dotace dosáhnout.

Blanenští mají o zateplení domů podle tamních radních zájem. Potvrdil to místostarosta Blanska Jindřich Král. „Zateplení domu a výměna oken je nákladná záležitost a ne každý na ni má. Proto mají lidé o dotace z programu Zelená úsporám zájem a ptají se na ně. Jenže spousta z nich neví, že peníze mohou dostat jen na obytný dům,“ uvedl Král.

Podobně jsou na tom i radní v Boskovicích, kde pro zájemce o dotaci připravili letáky s podrobnými informacemi. „Lidé se chodí ptát na odbor životního prostředí, kde dostanou leták s podrobnějšími informacemi o programu Zelená úsporám,“ sdělila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková s tím, že vše potřebné vyřídí žadatelé na pobočce ministerstva životního prostředí v Brně.

O příspěvek stál i Vladimír Šamšula, který staví dům v Okrouhlé. Měl ale smůlu. „Zjistil jsem, že se dotace vztahují pouze na opravu starých domů. Velkou nevýhodou je, že tím pádem jsou ze hry novostavby. Tohoto programu tak využívá málokdo,“ namítl Šamšula a upozornil na další problém. Pokud totiž nebude o příspěvky dostatečný zájem, ministerstvo musí nevyčerpané peníze vrátit. „Přitom kdyby tvůrci programu nastavili podmínky tak, že na dotaci dosáhne i majitel novostavby, mělo by to podle mě větší smysl,“ dodal muž.

close zoom_in Další nevýhodou programu je podle něj fakt, že člověk musí všechny úpravy zaplatit ze svého. Případný příspěvek dostane až zpětně. „Dotace tak lidem vlastně při stavbě neuleví,“ míní Šamšula.

Právě tato skutečnost řadu zájemců o dotaci odradí. Myslí si to i Michal Uryč z programu Zelená úsporám. „V době ekonomické krize si lidé dobře rozmyslí, do čeho svoje úspory vloží. V případě programu Zelená úsporám se jim ale investované peníze vrátí,“ přiblížil Uryč a dodal, že v současné době jsou na ministerstvu životního prostředí zavaleni dotazy ohledně dotací. „Je otázkou času, kdy budeme žádosti počítat v tisících,“ dodal.

Lidé mohou podle Uryče žádat o dotace na úspory energie, což je třeba zateplení fasády, střechy či výměna oken. Dále mohou získat peníze na výstavbu pasivního domu. Potom na solární panely, kotle i tepelná čerpadla, čímž využijí obnovitelné zdroje energie.

„Je přece lepší topit a ohřívat vodu efektivně než drancovat přírodu,“ vysvětlil Uryč důvody vzniku dotačního programu. Podmínky získání peněz jsou u každého opatření jiné. „Například u výměny oken je podmínkou to, že po výměně musí majitel domu dosáhnout o pětinu nižších nákladů na vytápění,“ nastínil Uryč. Za to by obdržel příspěvek šest set padesát korun na metr čtvereční podlahové plochy. Dalších až dvacet tisíc může dostat na zpracování projektu, který předkládá při žádání o dotaci.