„Po dlouhých letech marných jednání už nevidíme jiný způsob, jak na tento klíčový problém upozornit. Situace je neudržitelná,“ tvrdí boskovický starosta Jaroslav Dohnálek, který je zároveň předsedou Svazku obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43, jenž protest organizuje.
Špatný technický stav, průjezd šestnácti tisíc aut za den a množství dopravních nehod.

To je dnes silnice I/43. „V úseku Lipůvka – Stvolová došlo za posledních sedm let k více jak devatenácti stům nehodám, při kterých přišlo o život čtyřiatřicet lidí,“ upozornil Dohnálek. Dalším problémem je, že frekventovaná silnice protíná několik obcí. Trpí třeba obyvatelé Lipůvky. „Jsme nejzatíženější obcí v celé republice. Je tu hluk, zatěžují nás výfukové plyny, silnice je nebezpečná. Pro lidi je obtížné ji vůbec přejít,“ popsal lipůvecký místostarosta Zdeněk Zukal. Dopravu stopnou v pátek lidé právě v Lipůvce.

Podle Zukala ale nejde o akci místních. „Jen se to stane na našem území. Zdejší lidé by ale určitě nebyli proti,“ podotkl starosta.
Protest je naplánován na dobu páteční dopravní špičky. „Chceme s lidmi procházet přechod pro chodce. Tak auta zastavíme. Řidiči dostanou letáky s vysvětlením, proč takto jednáme,“ doplnil Jaroslav Dohnálek. O akci už informoval policii.

Policisté budou v pátek na místě. „Tato akce způsobí velké komplikace. Budeme muset odklonit dopravu,“ sdělil Jaroslav Řezníček z blanenské dopravní policie s tím, že doprava může zkolabovat až k Brnu. Miloš Palatka z Blanska, který jezdí osobním autem každý den, stojí za protestujícími. „Normálně by mě takové zdržení naštvalo. Přesto s tím souhlasím, aby se jednání ohledně R43 urychlilo. Nevěřím ale, že tomu blokáda napomůže,“ míní Palatka.

Akci podporuje i hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek. „Protestní akci plně podporuji a považuji ji za krajní možnost, jak upozornit na neudržitelný stav tohoto hlavního tahu na Svitavy,“ řekl. Podle něj existují skupiny lidí, které záměr stavby hatí a zahlcují krajský úřad stížnostmi. „Stavbu čtyřproudové silnice, která je důležitá pro rozvoj severní části Jihomoravského kraje, brzdí. Pokud to bude možné, přijedu protestující do Lipůvky podpořit,“ dodal Juránek.