Nejmenší obec na Blanensku, Lhota u Olešnice s šestatřiceti obyvateli, se dočká svého obecního úřadu, kořenecké děti nového hřiště a například Mladkovští budou mít nové prostory pro sportovní aktivity. Místní akční skupina Boskovicko Plus rozdělila šest milionů korun. Devět set tisíc korun zůstalo ještě do druhé výzvy pro zemědělce z mikroregionů Boskovicko, Olešnicko, Kunštátsko–Lysicko nebo Svitava. Ti mohou své žádosti o peníze předkládat do pětadvacátého září.

Nejvíc peněz z Programu rozvoje venkova získala obec s nejmenším počtem obyvatel a také s nejmenším rozpočtem. Ve Lhotě u Olešnice totiž žije jen šestatřicet lidí a tamní zastupitelstvo hospodaří s pouhými dvěma sty tisíci korunami na rok. Na stavbu nového obecního úřadu dostali téměř půl druhého milionu. „Dlouho jsme měli obecní úřad v budově rekreačního střediska. To teď ale koupil nový majitel. Sice nás ještě nikdo oficiálně nevystěhoval, ale už odpojili vodu. O náš vlastní úřad usilujeme už několik let, ale s tak malým rozpočtem to jde těžko,“ uvedla starostka obce Aura Kučerová.

Kompletní stavba nového objektu, který by měl sloužit jako úřad i místo k setkávání pro děti i dospělé, vyjde na tři miliony korun. „Peníze nám pomohou ke stavbě. Peníze na vybavení se budeme snažit shánět jinde. Něco jsme ušetřili i z našeho rozpočtu,“ dodala starostka.

O dotace požádalo i boskovické mateřské centrum. „Dostali jsme čtyřicet tisíc korun, které použijeme na nákup nového sportovního vybavení. Chceme totiž zavést nové cvičení pro předškoláky, a to zejména venku. Chyběly nám pomůcky. Peníze použijeme i na vytvoření zahrádky ve farním dvoře, kde chceme pěstovat například bylinky, které děti budou moct poznávat,“ řekla za mateřské centrum Věra Charvátová.

Neziskovky, obce nebo i církve či podnikatelé museli splnit ve svých žádostech deset kritéríi. „Zajímalo nás například, kolik žadatel nabídne nových pracovních míst, jestli podobný projekt už v regionu není nebo jestli má nějaký vliv na životní prostředí nebo mladé lidi do třiceti let. Čtyři projekty jsme vyřadili. Ostatní ještě musí schválit Státní zemědělsko intervenční fond,“ uvedla administrátorka MAS Boskovicko Plus Aneta Sedláčková.
Do první výzvy se podle Sedláčkové přihlásilo málo zemědělců. Místní akční skupina proto vyhlásila ještě druhou výzvu jen pro ně. Zemědělci mohou dotace využít na opravy objektů, nákup a modernizaci různých zařízení, jako jsou kotelny a bioplynové stanice.