Přípravy jdou v těchto dnech do finále. „Projekt byl zpracovaný už za minulého zastupitelstva. My nyní připravujeme záležitosti k podpisu smlouvy ohledně dotací,“ upřesnil starosta obce Josef Musil. Pokud všechny nutné procesy nezbrzdí odvolání účastníků, mohli by dělníci kopnout do země už letos v září. V roce 2012 začne kanalizace i čistička fungovat.

V současnosti křižuje Lhotu Rapotinu jednotná kanalizace. Podle starosty ji úpravy na stoku pro deštnou a splaškovou vodu nerozdělí. „Kanalizace zůstane jednotná. Zhruba tři sta metrů zcela nové kanaliazce chceme postavit směrem na Skalici. Pro zbylou část obce uděláme sběrný kanál, na který se napojí stávající vyústění. Odpad pak poputuje rovnou do čističky,“ popsal záměr Musil.

Čistírna odpadních vod v obci stále chybí. Letos vyroste za jedním z posledních domů v části, která směřuje k Doubravici.

Získali dotaci

Ve Lhotě Rapotině žije čtyři sta obyvatel. Přesto se jejímu vedení podařilo získat pro svůj záměr přes třicet milionů korun z evropských peněz. „Svitava je vyčištěná. Dotace má i Doubravice, Jabloňany či Svitávka. My bychom byli poslední na trase, kteří by se do čištění nepustili,“ zamýšlí se Musil nad tím, proč Evropská Unie tak malé obci přispěje.

Vedení vesničky musí každé tři roky dokazovat, co vše udělalo proto, aby bylo čistší životní prostředí. Odborníci také pravidelně berou vzorky z tamních vod.

Díky plánované akci za osmatřicet milionů korun by odpad neměl ohrozit vody řeky Svitavy. „Kromě evropských peněz nám přispěl milionem a půl krajský úřad. O dotace žádáme i Svazek vodovodů a kanalizací. Jsme totiž jeho členy,“ dodal Musil. Zbytek peněz vedení obce zaplatí z úvěru.