Jedná se o první větší rekonstrukci knihovny po patnácti letech. „Opravu jsme plánovali už delší dobu. Letos nám na ni konečně vyšly peníze. Postupně totiž rekonstruujeme celou budovu obecního úřadu, v níž se knihovna nachází," uvedl starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák. Celková hodnota oprav se vyšplhala přibližně na sto padesát tisíc korun. Obec je platila z vlastního rozpočtu.

Nejvíce změn je vidět na interiéru. Knihovna získala moderní nábytek, který byl vyroben na míru. Místnosti jsou nově vymalované a jsou v nich nové podlahy. „Staré regály byly z nevhodného materiálu a nábytek byl už starý a velmi nesourodý. Každý donesl to, co našel doma, a v knihovně potom byly třeba tři druhy židlí," popsal Sedlák.

V současné době jsou v knihovně k dispozici tři počítače. Dva z nich umožňují přístup k internetu, který můžou návštěvníci běžně využívat. Díky on-line katalogu si mohou čtenáři rezervovat knihy přes internet. Nabídku titulů rozšiřuje knihovna průběžně. „Každý rok z rozpočtu uvolňujeme nějaké peníze na její provoz. Z nich se pak například dokupují nové knihy," řekl starosta.

V současnosti je v knihovně registrovaných asi šest desítek čtenářů a knižní fond čítá téměř tři tisíce titulů. „Nabízíme pohádky, naučné publikace, poezii i běžnou beletrii. Poslední dobou k nám chodí hlavně děti, které si půjčují knížky do školy, maminky na mateřské dovolené nebo lidé v důchodu," popsala knihovnice Naděžda Vlachová.

Knihovnice doufá, že vylepšená knihovna přiláká více čtenářů. „Doufáme, že do knihovny zavítají i lidé, kteří tam běžně nechodí. Nový moderní interiér je jistě lákadlem a třeba si při návštěvě půjčí i nějakou knihu," dodala Vlachová.

KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ