S každým papírem nasednout do auta, ujet několik kilometrů, najít v přeplněném městě místo k zaparkování a vystát dlouhou frontu u okýnka. Právě toho se teď bojí podnikatelé z Letovic. Od 1. ledna 2010 tam stát zrušil pobočku finančního úřadu. Letovičtí tak musí jezdit vyřizovat své finanční záležitosti do Boskovic. Zrušení pobočky se nelíbí třeba Milanovi Janouškovi, majiteli opravny osobních aut Autoprofi.

„Když jsem se o zrušení finančního úřadu v Letovicích dozvěděl, byl jsem přímo zděšen. Spravování financí mi nyní zabere daleko víc času,“ obává se Janoušek.

Letovičtí živnostníci se bojí hlavně toho, že finanční úředníci nebudou stíhat odbavovat zvýšený počet podnikatelů, kteří budou na boskovický úřad docházet. „Vyřízení nějaké záležitosti na finančním úřadu v Letovicích mi zabralo zhruba hodinu. V Boskovicích se to může natáhnout až na půl dne. Bude trvat, než dojedu tam i zpátky a než vystojím frontu. Taky najít místo k zaparkování bývá v Boskovicích problém,“ postěžoval si Milan Janoušek z letovické autoopravny.

Se zrušením letovického finančního úřadu nesouhlasí ani starosta Letovic Radek Procházka. „I když byly pravomoci letovického finančního úřadu už zhruba tři roky okleštěné, takže lidé stejně museli kvůli některým finančním záležitostem jezdit do Boskovic, spoustu toho mohli vyřídit i v Letovicích. To teď skončilo. S každým papírem teď musí do Boskovic,“ namítl starosta Procházka.

Kromě samotného zrušení finančního úřadu v Letovicích se tamnímu starostovi nelíbí ani způsob, kterým o úřad přišli. „Stát nás totiž o tom, že se chystá letovický finanční úřad zrušit, vůbec neinformoval. Vše jsme se tak dozvěděli až z médií. Stejně bychom s tím asi nic nezmohli, ale jako radní Letovic jsme se o připravovaném zániku pobočky měli dozvědět s předstihem. Abychom o tom stihli aspoň včas informovat naše občany,“ prohlásil Radek Procházka.

Se zrušením letovické pobočky naopak souhlasí ředitel finančního úřadu v Boskovicích Josef Dvořák. Že by se tamní úředníci kvůli zástupům podnikatelů nestíhali ani naobědvat, se neobává. „Zrušení letovické pobočky spíš vítám. Když pominu období, kdy se podávají daňová přiznání, tak tamní pobočka moc využívaná nebyla. Někdy se dokonce stalo, že tam za celý den nikdo nepřišel. Pracovníci úřadu tam tak často seděli úplně zbytečně,“ řekl Dvořák.

Pracoviště finančního úřadu zrušil stát od prvního ledna nového roku ve dvaadvaceti městech České republiky. Všechny zrušené úřadovny už od ledna 2007 pracovaly v omezeném režimu, takže kvůli některým finančním záležitostem stejně museli místní podnikatelé jezdit do větších měst. Omezené finanční úřady totiž fungovaly především jako podatelny nebo informační střediska.