Místostarostou se stal Jiří Palbuchta z ČSSD. Ani on není ve své funkci nováčkem. Před dvěma lety na postu místostarosty vystřídal Radka Procházku. Sedmičku radních doplňují za ODS Marek Chládek a Petr Janoušek, za ČSSD Eva Pařilová, za KDU-ČSL Bohuslav Kuda a za KSČM Karel Válek.

Kdo se nakonec stane starostou, nebylo až do ustavující schůze jisté. „Vím, že ještě v pondělí před ustavující schůzí zde byly nějaké snahy o to, ovlivnit výsledky hlasování," řekl staronový starosta Letovic Vladimír Stejskal. Ten ve volbách získal ze všech kandidátů nejvíc hlasů.

Kandidáty na starostu navrhli letovičtí zastupitelé dva. ODS Vladimíra Stejskala, ČSSD Danielu Ottovou. Tu ve funkci starostky Letovic chtělo vidět devět zastupitelů, devět bylo proti a tři se zdrželi hlasování. Naproti tomu pro Vladimíra Stejskala jako prvního muže Letovic hlasovalo dvanáct z jednadvaceti zastupitelů. Osm bylo proti a jeden se hlasování zdržel.

Jako místostarostu navrhl Vladimír Stejskal Jiřího Palbuchtu. Zastupitelstvo tento návrh přijalo počtem dvanácti hlasů. Palbuchta ve volbách kandidoval na druhém místě za ČSSD. „Členská základna ČSSD v Letovicích však nenominovala žádného zastupitele do funkce místostarosty města. Pokud tuto funkci pan Palbuchta přijímá, činí tak proti vůli členské základny ČSSD," konstatovala předsedkyně letovické ČSSD a kandidátka na starostku Daniela Ottová.

Podle Palbuchty se má ale každý zastupitel rozhodovat sám za sebe. „Myslím si, že to není nic proti ničemu a ničím jsem se neprovinil. Na to, že jsme ve volbách získali tři mandáty, jsme podle mě dosáhli maximálního úspěchu. Získali jsme funkci místostarosty a také místo v radě města," řekl nově zvolený místostarosta Letovic.

Navíc podle něj po delší době volba starosty a místostarosty dopadla i mezi zastupiteli tak, že kopíruje vůli voličů. Vladimír Stejskal získal totiž ve volbách největší počet hlasů ze všech kandidátů. Jiří Palbuchta v komunálních volbách skončil celkově na druhém místě.

Předsedkyně letovické ČSSD přesto krokem Palbuchty překvapená není. „Měla jsem signály, že k tomu dojde. Tento týden se sejde členská základna a předpokládám, že se k tomu nějakým způsobem postavíme," uvedla Ottová.

Z toho, že se nestala starostkou, zklamaná není. „Nebojovala jsem o funkci starosty sama za sebe, ale kvůli ČSSD a programu, který jsme chtěli pro Letovice obhajovat. Bohužel v tomto složení zastupitelstva to není možné," dodala Ottová.

Nově zvolený starosta i místostarosta se shodují na tom, že budou pokračovat ve své práci jako doposud. „Je příjemné obhájit svůj post, ale je před námi ještě spousta práce. Navážeme na to, co jsme začali. Na tu práci se těším," řekl Stejskal.

Volbu nového nejvyššího vedení města sledovali i mnozí lidé z Letovic či zástupci politického uskupení Sdružení nestraníků, které však ve volbách nezískalo žádný mandát. „Překvapilo mě, že zastupitelé nerespektovali dohody svých stran, a také to, že tak dlouho po sametové revoluci stále stojí rozhodnutí města na komunistech," podotkl Pavel Horáček.