Dokument kritizuje například Radek Procházka z Občanské iniciativy. „Když jsem si to rozpočítal, tak každá strana plánu rozvoje stála přes dva tisíce korun. Přitom řadu údajů firma jen převzala z úřadu a hezky zabalila. Není tam žádný nápad, nic nového," řekl Procházka.

Plán rozvoje odmítla i opoziční zastupitelka z ČSSD Daniela Ottová. „Domnívala jsem se, že firma dá do plánu svůj náhled na řešení některých věcí, například jak docílit toho, abychom vytvářeli nová pracovní místa. Nic to městu nedává," sdělila zastupitelka.

Letovický starosta Vladimír Stejskal (ODS) se snažil přesvědčit zastupitele, že plán město potřebuje. „Hledí se na něj při žádostech o dotace. Když ho nemáme, ztrácíme při žádosti plusové body," vysvětlil starosta. Podle něj dvě stě tisíc korun byla nejnižší nabídka na zpracování plánu, která na radnici přišla.

Pro dokument nakonec hlasovalo pouze osm zastupitelů z jednadvaceti, proti tedy nebyla pouze opozice, ale i další zástupci města. Co s neschváleným plánem teď bude, není jasné. „Asi bude potřeba jej přepracovat. Budeme to řešit v radě," dodal starosta Letovic.

Obyvatelka města Lenka Jurečková si myslí, že zastupitelé si měli zpracování plánu rozvoje lépe ohlídat. „Mělo se to řešit včas a město nemuselo vyhodit tolik peněz z okna. Za přepracování plánu asi bude potřeba připlatit," míní žena.

V Boskovicích zpracovali strategický dokument sami úředníci, takže město ušetřilo. Tento postup v Letovicích navrhoval i zastupitel Radek Procházka. „Nestálo by nás to tolik peněz," řekl. Například Lenka Jurečková je ale přesvědčená, že tak důležitý plán mají mít na starosti odborníci. „Určitě tomu víc rozumí," dodala.

MAREK OSOUCH

PETRA SRSTKOVÁ