Soutěž každoročně vyhlašuje stavební fakulta ČVUT Praha a je určená pro studenty středních škol. Letos Masarykovu střední školu Letovice reprezentovali studenti čtvrtého ročníku oboru stavebnictví – pozemní stavby, a to Jan Blažek, Adam Paděra a Václav Maňoušek.

Na soutěž do Prahy je doprovázel učitel odborných předmětů Jan Pořízek. „Soutěž má dvě části, v té první mají studenti za úkol z dřevěných špejlí, nesilonového provázku a lepidla sestavit model určitých rozměrů. Letošní zadání znělo „překlenutí prostoru"," vysvětluje Pořízek s tím, že vyhraje ten model, který vydrží největší váhové zatížení. „Model našeho týmu unesl sedmdesátkrát více než sám vážil. Jeho váha přitom byla asi čtvrt kila. Na délku náš model měřil přes dva metry," říká Pořízek.

Ve druhé části soutěže už studenti pracovali přímo na místě a podle zadání měli sestavit další model. „Tam se zase prověřuje jejich kreativita a stavitelský cit," říká učitel.

Z jednačtyřiceti tříčlenných týmů se letovičtí reprezentanti umístili na šestém místě. „V minulosti už jsme se soutěže účastnili, toto je ale náš nejlepší výsledek. Znamená to pro naši školu i určitou prestiž. Například z týmů z Moravy jsme se umístili nejlépe," pochvaluje si Pořízek.

Na konstrukci soutěžního modelu studenti intenzivně pracovali asi čtrnáct dní. „Velmi nám ale pomohli i učni, kteří se u nás ve škole učí na truhláře. Vyrobili pro náš tým totiž přesně na míru špejle z velmi kvalitního dřeva," říká učitel.