Letovičtí nemají vyhlášku zakazující volný pohyb psů na veřejných prostranstvích. Podle Palbuchty by byla na majitele krátká. „Pokud se někdo chce psa zbavit, nechá jej neoznačeného. Pak nemáme vůči komu uplatňovat sankce. Nevíme, jak z toho ven. Někteří dokonce přivazují psi ke stromům. Staráme se pak o zvířata ve zuboženém stavu. Lidé zkrátka vědí, že se o psy postaráme. Budeme na ně muset vymyslet nějakou páku," vysvětlil letovický místostarosta.

Nařízení nepomáhá

Městské policii tak nezodpovědní majitelé přidávají starosti navíc. „Mnozí si pořídí psa a ani nevědí, co to obnáší. Ročně jich v ulicích najdeme asi třicet. Každý strážník musí absolvovat speciální školení na odchyt psa, což stojí čtyři tisíce korun," uvedl velitel letovické městské policie Jaroslav Halata.

Nařízení, které zakazuje volný pohyb psů, mají například v Adamově. Ale podle vedoucího strážníka Vítězslava Červeného moc nepomáhá. „Psi se po městě potulují poměrně často. Dokonce jich přibývá. Majitelé, kteří se jich chtějí zbavit, je mnohdy přivezou až z Brna a samozřejmě jim nedají známku. Psi pak končí většinou v blanenském útulku, za umístění jednoho platí město zhruba patnáct set korun," vysvětlil Červený. Východisko ze situace nevidí žádné. „Asi jedině zřizování nových útulků, ale to by přineslo další náklady," podotkl Červený.

V Borotíně se lidé poučili z incidentu, který se stal před časem. Postrachem tam byl pes, který zabíjel některým lidem slepice. A vážně zranil jiného psa, až jej musela dát majitelka utratit. Lidé měli strach, a tak radnice neustále psala do zpravodaje upozornění, což nakonec zabralo. „Nějaký problém se ještě občas objeví, ale už to není tak časté. Hlavně by si měl každý majitel uvědomit, že za psa je zodpovědný on, a ne obecní úřad," sdělil starosta Borotína Zdeněk Toul.

Děti se jich bojí

Boskovičtí pohyb psů po městě také omezili vyhláškou. Hafani mohou volně pobíhat pouze v ulicích Lidická, Bílkova a Na Vyhlídce. Podle ředitele boskovické městské policie Davida Krátkého je také spousta z nich neoznačených.

Někteří lidé navíc nedodržují vyhlášku a psy pouštějí bez vodítka a náhubku i v jiných lokalitách města. Například v parku pod letním kinem, což vadí maminkám s dětmi. „Chodím tam s dětmi na vycházku. Vždy se bojím, aby k nim pes nepřiběhl a nezaútočil. Jednou jsem tam totiž viděla, jak pes na dítě vyskočil a to se pak leklo a začalo brečet. Majitelé by měli být odpovědnější a uklízet i psí exkrementy, které jsou i u školek a hřišť, " řekla Alena Dvořáková z Boskovic.