VÁŽENÍ ČTENÁŘI ODPOVĚZTE NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU.

Supermarket s velkým parkovištěm, kam by si Letovičtí mohli zajet nakoupit, v jejich městě chyběl. Do konce roku by měl v ulici Pražská v blízkosti hlavního tahu z Brna do Svitav přesně takový obchod stát.

Radní Letovic před časem přijali nabídku obchodního řetězce Penny, který chce supermarket ve městě postavit. Kromě nové možnosti nákupu a parkovací plochy nabídne obchod Letovickým i pracovní příležitosti. Vedení společnosti chce přijmout dvanáct zaměstnanců. „Stavět začneme v nejbližších dnech a supermarket chceme otevřít do konce letošního roku,“ přiblížil zástupce firmy Martin Grünwald.

Podle slov starosty Letovic Radka Procházky tamním podobný supermarket chyběl. Ve městě jsou sice dva větší obchody, ale u obou je problém s parkováním. „Konečně budeme mít supermarket, u kterého si zákazník přímo zaparkuje. Vedení obchodního řetězce počítá podle projektu s téměř stovkou parkovacích míst,“ řekl starosta Letovic Radek Procházka.

Jeho slova potvrdila letovická rodačka Olga Míková. „U ostatních větších obchodů se opravdu parkuje hodně obtížně. Navíc v Pražské ulici je jen malá samoobsluha, kde se toho moc koupit nedá. Nový obchod tedy uvítám,“ dodala.

Podle Grünwalda si společnost Penny nevybrala Letovice náhodou. „Letovice jsou pro nás zajímavou lokalitou. Samozřejmě jsme si spočítali, že by to pro nás mělo být ekonomicky výhodné,“ nastínil pozadí celé akce Grünwald s tím, že v supermarketu chtějí Letovickým také nabídnout práci.

Nové pracovníky by mělo vedení společnosti nabírat ve druhé polovině roku. Práci dostane dvanáct lidí. „Počítáme se dvanácti novými zaměstnanci. Uchazeče o práci vybereme z Letovic nebo z jejich nejbližšího okolí. S výběrem začneme dříve, abychom stihli lidi zaučit,“ přiblížil jednání společnosti Grünwald.

Na Letovicku se nezaměstnanost letos vyšplhala k deseti procentům. Proto tamní radní vítají každou novou nabídku pracovních míst. „Jsme rádi za každé nové pracovní místo. Sehnat stálou práci v dnešní době, kdy velké podniky krachují, je problém,“ dodal letovický starosta Radek Procházka.

Hlavním sortimentem obchodního řetězce, který přichází do Letovic, jsou potraviny, hygienické prostředky a krmivo pro zvířata. Vedení společnosti nabídku rozšíří o textil a řeznictví s masnými výrobky. Firma navíc ve městě vlastní pozemky, které by v budoucnu mohla využít na rozšíření supermarketu.

Pro menší obchodníky ve městě a okolí však supermarket znamená konkurenci, se kterou se budou zřejmě měřit jen stěží. „Určitě budou mít delší provozní dobu, ale mají taky sílu zničit malé obchůdky. Na nákupy do Letovic ještě jezdím autem, ale to nebude věčně. Kde si pak nakoupím, když u nás ve vsi obchod kvůli supermarketu zkrachuje, nevím,“ má obavy Leoš Novotný z Vranové.