Vedení města má se hřbitovem velké plány, zatím ale nemá na opravu dostatek peněz. „Obnova bude finančně náročná. Nyní nedokážu přesně říci, na kolik přijde. Určitě ale budeme usilovat i o dotace. Na příští rok jsme na opravu vyčlenili z rozpočtu šest set padesát tisíc korun, která zahrnuje i částku na provoz zdejších budov. Začneme hlavně s drobnou údržbou cest a obnovou zeleně," uvedl místostarosta města Jiří Palbuchta.

Některé stromy mají podle něj i přes osmdesát let. A když zafouká vítr, suché větve roznáší všude po hřbitově. „Hlavně břízy jsou tak přerostlé, že poškozují hroby. Protože jde o pokojné místo, nemůžeme najednou všechny stromy vykácet. Obnovu budeme dělat postupně," přiblížil Palbuchta. Letovický hřbitov se dělí na čtyři části. „Ta čtvrtá je nejnovější, tam budeme v budoucnu modernizovat pouze příjezdovou cestu, kterou vydláždíme nebo vysypeme kačírkem. Kromě obnovy zeleně čeká to stejné i první a druhou část," vysvětlil starosta Letovic Vladimír Stejskal. V prvních dvou částech hřbitova opraví také terasu a zpevní hlavní zeď, dlouhou osm set metrů, která vede od Masarykova náměstí.

Letovičtí budou při úpravách vycházet ze studie, kterou si nechali zpracovat v roce 2003. „Úpravy budou trvat možná i pět let," doplnil starosta.