Sledovat televizní programy Novy nebo Primy mohou po vypnutí analogového vysílání lidé jen v některých částech Letovic. Ostatní Letovičtí, jako například Petr Švancara, mohli volit jen mezi programy České televize. Přes běžnou anténu totiž další programy nenaladí. To chtějí nyní změnit letovičtí radní. Plánují stavbu malého městského vysílače, díky kterému by televizním signálem bylo pokryté celé město. Nyní vypsali anketu, ve které se obyvatel města ptají na názor na stavbu.

Pro nový vysílač už vedení města našlo i místo. „Jedná se o malý městský vysílač, který umístíme na střechu letovického zámku. Je to nenápadné zařízení, takže rušit vzhled zámku nijak nebude," řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal.

Nový vysílač pokryje signálem celé město a Letovičtí přes něj naladí programy multiplexu 2 a 3, což jsou například programy Novy a Primy. Dosud ve městě funguje pouze televizní dokrývač na vysílací síť multiplex 1. „Ten už na střeše zámku je a Letovičtí díky němu naladili programy České televize," upřesnil Stejskal.

Ostatní programy tamní lidé ladili například přes vysílač Kojál, který stojí u Lipovce. Tento signál je ale dostupný jen v některých částech Letovic. „My jsme vůbec nechytli Novu ani Primu, a tak jsme to vyřešili tím, že jsme si koupili satelit. Jsem ale určitě pro to, aby se vysílač v Letovicích postavil. Lidem bez satelitu, třeba na ulici Pražská, totiž některé programy vůbec nefungují," řekl Petr Švancara z Letovic.

Rozhodne anketa

O stavbě vysílače Letovičtí rozhodnou v anketě. „Nechceme zbytečně stavět něco, co lidé nechtějí. Vypsali jsme proto anketu, ať víme, jaký je o vysílač zájem," uvedl Stejskal. V některých částech města totiž lidé s televizním signálem problémy nemají. „V Třebětíně chytáme všechny programy přesto, že nemáme satelit," potvrdil Jan Pospíšil z této letovické části.

Hlasovat budou Letovičtí do konce září. „Pokud se v anketě ukáže, že lidé chtějí televizní signál pomocí městského vysílače posílit, vyhlásíme výběrové řízení na dodavatele. Do provozu chceme vysílač uvést začátkem příštího roku," řekl starosta.

Pro příjem programů z nového televizního vysílače si ale Letovičtí musí pořídit ještě speciální anténu, která stojí kolem patnácti set korun. Ta může být společná pro více televizorů i bytových jednotek.

Ačkoliv je současné pokrytí obyvatel v České republice multiplexy 2 a 3 více než pětadevadesát procent, do Letovic tento signál nedosáhne. „Nedostatečné pokrytí Letovic signálem zemského digitálního televizního vysílání způsobuje členitost terénu, ve kterém město leží," uvedl tiskový mluvčí Českého telekomunikačního úřadu František Malina.

Podle něj jsou ze zákona provozovatelé vysílání s celoplošnou licencí povinni pokrýt signálem sedmdesát procent obyvatelstva. „Provozovatelé vysílání tak nemají žádnou povinnost hradit ze svých prostředků provoz dalších rádiových zařízení," vysvětlil Malina.

Vysílač proto bude zaplatí město ze svého rozpočtu. „Přesné náklady ještě neznáme. Bude to ale kolem čtyři sta padesáti tisíc korun," dodal starosta.