Úternímu mimořádnému zasedání zastupitelstva přihlíželo asi šest desítek Letovických. Pět z nich veřejně vystoupilo a shodně označilo debatu zastupitelů za mlácení prázdné slámy. „Obviňovat se navzájem můžete donekonečna. Vy tu ale máte být pro město a pro lidi, tak raději rovnou přejděte k nové volbě radních," doporučil starší muž.

A po úterku je jasné, že i když strana Radka Procházky Občanská iniciativa ve volbách na podzim roku 2010 s přehledem zvítězila a získala téměř třetinu křesel v zastupitelstvu, včera boj prohrála už podruhé v tomto volebním období. Nejprve musela ustoupit požadavkům ODS v koaličním vyjednávání, aby se vůbec dostala do vedení města. Nyní dokonce míří do opozice, společně s dalšími dnes už bývalými koaličními stranami TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí.

„Já jsem bojoval a obhajoval se jako lev. Je mi to líto, ale je pravda, že už tak posledních čtrnáct dní jsem věděl, že to pro nás nedopadne dobře. Jak vidíte, nikoho ani nezajímají fakta, která jsme předložili," povzdechl si Procházka. Na zastupitelstvu totiž znovu vysvětloval, proč bývalá koalice vypověděla smlouvu. Zopakoval, že to bylo kvůli osobě starosty Vladimíra Stejskala, který prý jednal nepřijatelně, nekompetentně a bez souhlasu dalších radních.

Nový místostarosta? Palbuchta

Právě starosta Stejskal po zasedání prohlásil, že je mu z celé situace smutno. „Myslím, že to takto nemělo a nemuselo dopadnout. Oslavovat rozhodně nebudu. No, snad se nám s novými kolegy podaří dokázat Letovickým, že umíme město dobře vést a dělat pro ně i dobré věci," doufá starosta. Novým místostarostou se stal Jiří Palbuchta z ČSSD.

ODS zůstávají tři posty v radě města. Na zbytek zastupitelé Letovic dosadili zástupce ČSSD a KDU-ČSL. Pro ty hlasovali i komunističtí zastupitelé. „Nikým jsme nebyli osloveni a nikdo s námi o koalici nyní nejednal. Ale minulá koalice nás nechtěla a dávala to rázně najevo, tak jsme ji ani my nechtěli podpořit. Neříkám, že tato volba je nejlepší možná, ale určitě je lepší než ta minulá," myslí si jeden z nich Luboš Machala (KSČM).

Radek Procházka ale tvrdí, že dohoda, ačkoliv neoficiální, mezi novými koaličními stranami a KSČM být musela. „Za přízeň totiž získali křeslo předsedkyně finančního výboru pro Jaroslavu Konůpkovou," objasnil Procházka.

Ten zůstává i nadále v zastupitelstvu. Přichází ale o uvolněný post místostarosty, a tak si bude hledat práci a také se víc věnovat rodině. „Jsem rád, že na ni budu mít víc času. Také chci dohlížet na hospodaření města. Koalice musí město řídit a opozice kontrolovat, aby bylo všechno průhledné," zdůraznil.

Pozici radního přenechává kolegovi z ODS Antonínu Žilkovi Jan Královec. „Nelíbí se mi princip, jakým ODS přistoupila k výměně koaličních partnerů, aby se udržela ve vedení města. Navrhl jsem předčasné volby, což ostatní zamítli. Proto si myslím, že v radě města už nemám co dělat," vysvětlil Královec.