Kafe z prášku, instantní polévky bez chuti, cukrovinky s několikaletou trvanlivostí a přeslazené limonády. Automaty si už lidé na Blanensku nemusí spojovat jen s nezdravými potravinami, které spíš než žaludek uspokojí chuťové pohárky. V Letovicích totiž v nejbližší době bude stát automat, ze kterého denně poteče čerstvě nadojené mléko. Přestože problémy zemědělců s nízkými výkupními cenami mléka nevyřeší, hodlá místní zemědělská společnost Ledeko do koupě mléčného automatu investovat.

„Automaty jsou dost drahé, v základní sestavě vyjdou asi na jeden milión korun, přesto se v Letovicích rozhodli jeden koupit. Pokud by si lidé k němu zvykli chodit, mohl by pak stát i v dalších městech,“ uvedl šéf Okresní agrární komory Kamil Vystavěl.

V centru Letovic by měl mléčný automat stát do konce ledna. Načepovat mléko si z něj bude moct opravdu každý, kdo půjde kolem. Hned vedle si totiž lidé na něj koupí také lahve. „Aby si lidé mohli mléko koupit bez toho, aby museli u sebe nosit nějakou nádobu, společně s mléčným automatem bude v Letovicích stát také automat na lahve,“ doplnil Vystavěl.

Automat na mléko uvítá ve městě i starosta Letovic Radek Procházka. „I když automaty nejsou pro zemědělce řešením, je to dobrá služba pro naše občany. Oceňuji také zapojení místní produkce do chodu města,“ prohlásil letovický starosta.

Že by automaty na mléko pomohly vyřešit vleklou krizi s jeho nízkými výkupními cenami, zemědělci nedoufají. Podle šéfa agrární komory se totiž přes automaty může prodat jen nepatrné množství mléka. „Automaty pomůžou vyřešit tak dvě až tři procenta produkce mléka. A dalším problémem je, že dnes už jsme zvyklí na pasterizované mléko z obchodu, které vydrží třeba čtrnáct dní, zatímco syrové se rychle zkazí. A to se lidem nemusí líbit,“ nastínil obavy zemědělců Vystavěl.

Mléčné automaty tak znamenají jen malou naději. I přes zoufalé akce zemědělců, jako bylo říjnové vylití třiceti tisíc litrů mléka na pole mezi Bořitovem a Lysicemi nebo zablokování cesty do olešnické mlékárny v prosinci, se výkupní ceny mléka zvýšily jen nepatrně. „Mlékárny sice na mediální ohlas, který vzbudilo vylití mléka na pole zareagovaly, takže výkupní ceny zvedly, ale stále to nestačí,“ řekl Kamil Vystavěl.

Výkupní cena mléka se nyní pohybuje kolem sedmi korun za litr. A to je stále málo. „Abychom nekrachovali, museli bychom mléko prodávat tak za devět až deset korun na litr,“ doplnil Vystavěl.

Kdy se podaří prolomit začarovaný kruh, ve kterém mlékárny zemědělcům nemůžou dát za mléko víc peněz, protože ceny mléčných výrobků jsou tlačeny dolů obchodními řetězci, nikdo zatím netuší. „V tomto roce obchody od nás nakupují naše produkty ještě za menší částky než vloni. I když jsme výkupní ceny mléka zvýšili, nemůžeme dát zemědělcům víc, než sami vyděláme,“ vysvětlil ředitel mlékárny v Olešnici Václav Mirvald.