V keltské osadě Isarno je pusto. Letos v létě se tam neutkali Keltové s Římany, krev necedili ani gladiátoři, na terč nemířili lukostřelci. Nezněly žádné koncerty. Keltská osada v bývalém lomu u Letovic zůstává zavřená kvůli sporům mezi jejími staviteli a městem. To nyní vyhlásilo záměr bývalý lom pronajmout. Zájemci se mají přihlásit do pondělí.

O Isarno projevila zájem dřív už řada lidí. Přišli s vizí skanzen zachovat. „Kromě éry Keltů se chtěli zaměřit na více historických období. Mnohé lidi ale odradilo to, že v osadě stojí přístřešky, které postavili ze svých peněz zakladatelé skanzenu. Zůstávají tak dál jejich majetkem, přestože pozemek už pronajatý nemají,“ sdělil letovický místostarosta Radek Procházka. Co s přístřešky, na tom se vedení města nemůže se staviteli skanzenu dohodnout už dlouhé měsíce. „Nakonec přišli s návrhem, že jsou ochotni se osady i přístřešků vzdát za osm milionů korun. To je obrovská suma peněz, na to nemůžeme přistoupit. Ve skanzenu navíc bude potřeba některá stavení zbourat a jiná opravit,“ řekl Procházka.

Kdo projeví o Isarno zájem, musí se s bývalými nájemci o přístřešcích dohodnout. „Podmínkou je, aby v osadě konečně byly majetkoprávní vztahy vyřešené,“ dodal Procházka.

Před více jak deseti lety založili skanzen v bývalém lomu Aleš Olesov a jeho tehdejší partnerka Simona Hrušková. Ta si pozemek pronajala od města, kterému patří, na padesát let. Nyní chce smlouvu přepsat na Olesova. Radní mu ale nevěří. „Poslední dva roky už skanzen moc nefunguje. Budovy chátrají a taky akcí se tam moc nedělo. Je to škoda, ale pronájem nemůžeme jen tak přepsat. Chtěli jsme to udělat formou výběrového řízení, Olesov se do něj sice přihlásil, ale nesplnil podmínky,“ přiblížil místostarosta.

Olesov letos několikrát požádal o prodloužení smlouvy. Marně. Navázat na přerušenou tradici bude podle něj těžké. „I když se přeruší jen jedna sezóna, roky by nám trvalo turismus v Isarnu znovu obnovit. Navíc letos jsme přišli o obrovskou šanci, kdy ve skanzenu chtěl jeden zahraniční režisér natáčet záběry do chystaného velkofilmu. Kromě peněz a germánské vesnice, kterou nám sliboval přistavět, bychom se my i Letovice tímto dost proslavili,“ posteskl si už dřív Olesov.

S nespokojenými turisty, kteří se vydali do opustěného skanzenu, se setkávají celé léto pracovnice letovického informačního centra. „Přicházejí k nám lidé, kteří se ptají, kudy se ke skanzenu vydat. O tom, že nefunguje, většinou neví. Jiní turisté si skanzen prohlédnou, přestože je tam cedule Vstup na vlastní nebezpečí. Mrzí je, že osada chátrá. Další jsou rozzuření. Před odjezdem totiž četli internetové stránky skanzenu, kde však není zmínka o tom, že není v provozu,“ popsala Barbora Bolomská z infocentra. Podle ní Letovičtí informaci o tom, že Isarno je zavřené, na různé weby doplnili. Na doménu skanzenu ale nemají přístup.

KAROLÍNA OPATŘILOVÁ
VLADĚNA ŠEBELOVÁ