Řada z nich přišla na oblíbenou moderátorku Ester Janečkovou, známou z pořadů Pošta pro tebe nebo Sama doma. Jiné přilákala hudba a pohodová atmosféra. „Udělali jsme si s manželkou super výlet. Jdeme pěšky z Kunštátu. Těšíme se na kamarády, kteří festival pořádají, a další známé. A také na vystoupení kapel," usmívali se v sobotu odpoledne před letovickým zámkem manželé Martin a Zuzana Musilovi z Blanska.

Jana Tenorová z Letovic na festival pozvala kamarádku a její maminku z Vranové. „Já se moc těším na pana kaplana Marka Váchu a Ester Janečkovou. Je to moc milá paní a moje oblíbená moderátorka. Na pořady Pošta pro tebe a Sama doma se dívám moc ráda," řekla žena.

Marie Peterková a její maminka Libuše Ducháčková dorazily na festival poprvé. „Samozřejmě si poslechneme i hudební vystoupení. Snad to nebude ale nějaká hlasitá divočina. Už jsme přece jen trochu starší," vtipkovala žena z Vranové.

Program v jízdárně zahájila v sobotu po třetí hodině odpoledne skupina Smile Back, kterou poté vystřídala formace Paleta Band. Pak přišla na řadu přednáška Marka Orko Váchy. Ten svou přezdívku, která je zkratkou Orlího oka, získal ve Skautu. Farní vikář Římskokatolické akademické farnosti Praha přednášel na BiGy Festu už potřetí. Tentokrát na téma Kdo je můj bližní. Hlavním tahákem festivalu bylo v devět večer vystoupení zpěvačky Tonyi Graves.

V doprovodném programu si příchozí na nádvoří zámku na workshopu spolku Metaculture mohli rozšířit vědomosti a získat cenné informace na téma předsudky. „Spousta lidí si myslí, že bezdomovci jsou jen špindírové nebo alkoholici. A že všichni Romové se vyhýbají práci. Na tyto, ale i další předsudky a různé xenofobní, rasistické či extremistické názory a úskalí černobílého vnímání světa se snažíme upozorňovat. Zaměřujeme se hlavně na děti a mládež, pomocí nápaditých výukových programů," uvedl předseda spolku Daniel Dvořák.

Festival BiGy Fest původně vznikl jako benefiční akce na podporu Biskupského gymnázia v Letovicích. Školu se však ani díky petici zachránit nepodařilo a v roce 2012 ji zřizovatel zrušil. Festival se od té doby koná každý rok a v sobotu ho pořadatelé ze spolku PaLetA pořádali už popáté. „Vždycky na festivalu klademe důraz i na nějaký přesah. Máme tady pravidelně besedy a workshopy. A také se snažíme pomáhat. Loni jsme z výtěžku ze vstupného nakoupili školní potřeby pro romského chlapce, který šel po prázdninách do první třídy. Letos město Letovice slaví osmdesát let, chtěli bychom mu darovat bustu Václava Havla. Zatím jsme na ni vybrali asi třiadvacet tisíc korun," řekla za pořadatele festivalu Drahoslava Kráčmarová.

Bustu odhalí Letovičtí osmého října. „Původně jsme ji chtěli odhalit už pátého na Havlovy nedožité osmdesátiny. Bylo by to symbolické, protože osmdesát let od povýšení na město letos slaví i Letovice. Ale byl to pracovní den, tak se to raději posunulo," upřesnila Kráčmarová s tím, že bustu vytvoří sochař Kryštof Hošek.