Podle koaliční dohody bude novým starostou Letovic bývalý letovický radní a v současnosti učitel na střední škole Petr Novotný (TOP 09, STAN a nezávislí). „Před volbami bylo ve městě více méně jasné, kdo s kým bude vyjednávat. To, že vítězná ODS neoslovila nás jako druhého v počtu hlasů ani třetí Občanskou iniciativu, o lecčem vypovídá. Už léta to tady bylo rozdělené na dva tábory. Jeden vládl a druhý byl v opozici,“ okomentoval povolební vyjednávání Novotný.

Takzvaná Zádvorská lepa z Velkých Opatovic vyhrála v soutěži Strom roku.
Strom roku? Zádvorská lepa z Velkých Opatovic

Uvolněným místostarostou bude bývalý starosta města Radek Procházka (Občanská iniciativa). Stejně jako Novotný je učitel a ve škole také kvůli přesunu na radnici skončí. „Práce učitele je neslučitelná s uvolněnou funkcí na radnici,“ vysvětlil Procházka. Ve škole skončí i Novotný.

Nová koalice v LetovicíchNa spolupráci se v Letovicích dohodli TOP 09, STAN a nezávislí, Občanská iniciativa, KDU-ČSL a ČSSD
Starosta: Petr Novotný (TOP 09, STAN a nezávislí)
Místostarosta: Radek Procházka (Občanská iniciativa)
Rada města: Daniela Ottová (ČSSD), František Boček, Jan Královec (oba KDU-ČSL), Martin Hoder (Občanská iniciativa) a Radek Musil (TOP 09, STAN a nezávislí).


Radními se stanou Daniela Ottová (ČSSD), lidovci František Boček a Jan Královec, Martin Hoder (Občanská Iniciativa) a Radek Musil (TOP 09, STAN a nezávislí). ODS sice získala v komunálních volbách nejvíce hlasů a pět zastupitelských mandátů, ale přesto končí v opozici. Stejně jako komunisté a Společně pro Letovice. „Volby jsem v Letovicích sice vyhrál, ale jsem král bez vojska. Ostatní strany jednaly bez nás. Takže ve vedení města končím,“ okomentoval už těsně po volbách výsledek vyjednávání Vladimír Stejskal.

Letovice jsou mezi čtyřmi největšími městy na Blanensku jediné, kde nebude mít ODS zastoupení v nejužším vedení města. Občanští demokraté mají starostu v okresním Blansku i Boskovicích. V Adamově pak místostarostu.

Podle Novotného bude důležité v následujícím období umět problémy města nejen pojmenovat, ale z papíru přenést také do ulic. „Jako příklad za všechny uvedu Masarykovo náměstí. Dvanáct let se vymýšlejí různé varianty, jak se náměstí opraví a zlepší katastrofální dopravní situace. A ve finále se jen provizorně upraví křižovatka. Musíme problémy nejen pojmenovat, ale také konat,“ řekl Novotný.

Dopravní situace na náměstí vadí například René Sloukovi, který v Letovicích žije. „Město tam plánovalo úpravy a na podzim s nimi začalo. Doufám, že se provoz zklidní a situace se zlepší. Přimlouval bych se také za opravu kulturního domu. Ten už je trošku za zenitem,“ poznamenal muž.

Ilustrační foto.
Pivo na kole? Po túře je jako ionťák, říká cyklista