Cestující vlakem, jejichž cesty začínají nebo končí na letovickém nádraží, čeká v brzké době příjemná změna. České dráhy připravují v návaznosti na budování přestupního terminálu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje také rekonstrukci výpravní budovy.
„V nadcházejícím období budeme moci do podobných akcí investovat výrazně větší finanční prostředky, než tomu bylo v minulosti,“ uvedl ředitel Regionální správy majetku v Brně Lubomír Křivánek.

Díky třinácti miliónům korun tak nádražní budova dostane nová okna, dveře, střechu, zateplenou fasádu a plánuje se také kompletní úprava vnitřních prostor pro cestující veřejnost včetně nových sociálních zařízení, restaurace i čekárny. Celou akci zafinancují České dráhy.

Obyvatelé města zamýšlenou opravu vítají. „ Myslím si, že nádraží už to potřebuje hodně dlouho. Hlavně toalety jsou tam v opravdu hrozném stavu. Dokonce je radši zamykají,“ potvrdila nutnost změny Marie Parolková z Letovic. „Jen aby ale nijak neomezili provoz nebo vlaky nenabíraly zpoždění,“ strachovala se žena, jež dráhou každý den dojíždí do zaměstnání. „Jistá menší omezení to pro cestující samozřejmě znamená, ale jinak budou opravy realizovány za plného železničního provozu,“ vyvrátila obavy z výluk provozu regionální tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Práce by podle ní mohly začít ještě do konce letošního roku, ihned po ukončení výběrového řízení na dodavatele stavebních prací, které právě probíhá. Nově zrekonstruované prostory budou moci cestující využívat přibližně za rok.

Letovické železniční nádraží se má v blízké budoucnosti stát přestupním terminálem Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Vedle výpravní budovy ho tedy čeká i obnova nástupišť. Ta ovšem nespadají pod České dráhy, nýbrž patří Správě železniční dopravní cesty. „ Zástupci Jihomoravského kraje nechali vypracovat studii budoucího terminálu. Následně tedy budeme jednat o nutném prostoru, který se zachová pro budoucí peronizaci,“ vysvětlil postup pro kompletní rekonstrukci tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

V poslední době je právě nevyhovující stav nástupišť označován za jednu z hlavních příčin tragických nehod, jež jsou v tomto místě poměrně časté. „Je hrozně nebezpečné tam přecházet,“ potvrdila Marie Parolková.

S modernizací nádraží současně opět poklesly šance na jeho posunutí blíže k centru města. „Takovéto tendence se občas objeví, ale v tuto chvíli to opravdu není aktuální,“ odmítl možnost přesunu nádraží v dohledné době starosta Letovic Radek Procházka s tím, že je to pouze vzdálená vize.

ANNA POŘÍZKOVÁ