Místostarosta a tajemnice jako průvodci, místem prohlídek – radnice. Takové netradiční sobotní dopoledne a rané odpoledne prožili obyvatelé Letovic tuto sobotu. Na radnici se totiž konal den otevřených dveří. Jeho organizátoři se rozhodli lidem ukázat především špatný stav, v němž se budova úřadu nachází. Na její opravy získalo město loni mimořádnou dotaci čtyř milionů korun.

„Mezi lidmi se objevilo několik hlasů, které se ptaly, proč peníze půjdou právě na opravu radnice. Rozhodli jsme se tedy ukázat, jak budova vypadá,“ vysvětlil důvod akce místostarosta Vladimír Stejskal.

Právě on spolu s tajemnicí městského úřadu Naděždou Lorenčíkovou se na dobu mezi devátou hodinou ráno a druhou hodinou odpoledne stali zasvěcenými průvodci po útrobách radnice.

První kroky návštěvníků vedly do předsálí obřadní síně. Jeho strop podpírají masivní dřevěné trámy. „Normálně je zakrýváme závěsy,“ přiblížil Stejskal. Trámy drží strop už od povodní před deseti lety, které vážně narušily statiku budovy na pískovém podloží.

Další zastávka prohlídky byla o patro výše. Právě nad dřevěnými podpěrami sedí pracovnice finančního odboru radnice. „Máme hodně práce, takže o tom, jak to tu vypadá, moc nepřemýšlíme. Ale to, že praská zeď nám jedno není,“ řekla při pohledu na popraskanou omítku jedna z úřednic Blažena Opršálková.

„Základy nástavby s finančním odborem jsou už od počátku špatné. Je potřeba ji celou zbourat,“ zasvěceně poznamenal muž, který se posléze představil jako vnuk původního majitele domu a zároveň letovický radní Karel Synek.

Na houpající se podlahu, která znervózňuje návštěvníky, si Opršálková už zvykla a vše bere s humorem. „Řekli nám, že až to bude s námi padat, bude to rachotit. Takže snad stihneme utéct,“ směje se. Přesto se prý těší, až se s kolegyněmi přestěhuje do nových kanceláří, které vzniknou v podkroví zatím také polorozpadlé střechy. Tam také vedly další kroky návštěvníků vedených místostarostou. I zde pomáhají dřevěné podpěry. „I tato provizorní oprava stála čtyři sta tisíc, které jsme dostali jako dotaci z kraje,“ upozornil Stejskal. Místo, kde by ještě letos měly vyrůst kanceláře, zatím zaujme hlavně sto třicet let starými trámy prožranými larvami tesaříka.

Až do oběda si na radnici našlo cestu asi patnáct návštěvníků. Nejen díky dnu otevřených dveří si nutnost opravy starého domu většinou uvědomují. „Když už se město zbavilo zámku, mělo by se co nejlépe starat o zbylé památky a významné domy, jakým radnice určitě je,“ řekl třeba Miroslav Haška.