Letovičtí však už rekonstruované prostory využívají od podzimu loňského roku. „Jsme nemocnice se stálým provozem, tak není na co čekat. Nová zařízení se nám už od září dobře zabíhají, mohli jsme změnit i systém organizace práce,“ pochvaluje si ředitelka nemocnice Drahoslava Královcová s tím, že třeba díky nové centrální umývárně nádobí v přízemí odpadlo složité mytí v kuchyňkách na odděleních.

Díky přestavbě výtahové šachty kromě umývárny vzniklo i několik dalších místností s praktickým využitím. „Výtah zatím jezdil jen do druhého patra nemocnice. Šachtu jsme ale protáhli ještě o patro výš do podkroví, kde v budoucnu počítáme s rozšířením nemocnice. Zatím jsme tam vytvořili jen novou šatnu pro sanitáře,“ přiblížila ředitelka.

Stavěli jen zevnitř

Doplnila, že při dostavbě se museli řídit pokyny památkářů, kteří jim dovolili do budovy historického kláštera, kde nemocnice sídlí, zasáhnout jen z vnitřní strany, aby nenarušili podobu památky.

V nižších patrech přístavby vznikly vyšetřovny a malé čajové kuchyňky pro rekonstruovaná oddělení. „Do vyšetřovny se nyní přesunuly třeba příjmy pacientů, prohlídky a drobné zákroky, které dosud lékaři museli dělat přímo na pokojích. Z původních kuchyněk zase vznikly malé pokoje pro ty, kteří chtějí větší soukromí,“ vysvětlila Královcová. Tamní pokoje totiž zatím byly troj a více lůžkové.

Zhruba deset miliónů z celkové částky stály opravy dvou ze čtyř lůžkových oddělení nemocnice, i když se tam původně měly dělat jen elektrické rozvody. Když už ale kopat, tak všechno. Přibylo tak především více záchodů, než byl dosavadní jeden na celé oddělení.

Komfort pro pacienty

Také pacienti se přímo na pokojích mají lépe. Nad postelemi totiž mají nové panely s několika zásuvkami, tři druhy osvětlení včetně nočního světla a lampičky na čtení, telefonní sluchátko, kam je možné přepojovat hovory z normální linky, a dokonce i zásuvku na internet. Jednotlivé postele s polohovacími matracemi pak může oddělovat závěs.

Nové zařízení se líbí i pacientům, kteří jsou v nemocnici dlouhodobě. „Je to dobře, že máme nové vybavení. Zlepšení je poznat. Nejvíc se mi ale stejně líbí sestřičky,“ zažertoval jeden z dlouhodobých pacientů Milan Stejskal.

Další dvě oddělení se podle Královcové budou rekonstruovat snad do tří let.

Na slavnostní otevření nových částí nemocnice jsou pozvaní i zástupci města. „Město s rekonstrukcí nemá nic společného, nijak se nepodílelo. Osobně jsem dokonce opravy ještě ani neviděl. Nicméně jsem zvědavý, takže na otevření se chystám. Jsem rád, že kraj na Letovice nezapomíná a investuje tu, i když to není nemocnice jako taková, ale se statusem pro dlouhodobě nemocné,“ podotkl starosta Letovic Vladimír Stejskal.