Předchozí díly seriálu Znáte je z pódií najdete ZDE

Minulou neděli si svoji chvilku slávy v letovickém Kulturním domě užil tamní Velký dechový orchestr Základní umělecké školy Letovice. Divákům zahrál II. show koncert. „V dvouhodinovém pásmu jsme lidem představili největší osobnosti a události předchozích tisíc let. Stylizovali jsme se třeba do doby Karla IV. a zahráli známé melodie z filmu Noc na Karlštejně. Na pódiu jsme připomněli třeba i Charlie Chaplina a éru němého filmu. Byla to práce celé školy a zapojili se do ní členové všech oborů, nejenom muzikanti. Udělali jsme show a lidé se bavili,“ řekl s úsměvem vedoucí orchestru Petr Křivinka. Jeho slova potvrzuje fakt, že místa na zítřejší reprízu koncertu už jsou beznadějně obsazena.

Největší v kraji

Letovický dechový orchestr se od svého založení v roce 1972, u kterého stál tehdejší ředitel umělecké školy Petr Halamka, snaží jít svojí cestou. Polkám a valčíkům se nevyhýbal, ale do svého repertoáru zařadil koncertní dechovou hudbu. Letovičtí muzikanti se nebáli ani úpravy děl českých klasiků Smetany a Dvořáka. „Původní sestava čítala asi patnáct hudebníků. Časem se rozrostla až do dnešních šedesáti. Podle mého jsme největším souborem tohoto typu v kraji. Orchestr je také výjimečný v tom, že si postupně vybudoval sekce pozounů, saxofonů a také klasických nástrojů, jako jsou hoboje a fagoty. Díky tomu se do toho můžeme při hraní pořádně opřít a zvuk je krásně barevný. Vystoupení orchestru doprovázely také dost často mažoretky a tanečnice,“ poznamenal Křivinka, jenž po odchodu Petra Halamky do penze soubor před deseti lety převzal.

O tom, že letovický orchestr umí, se přesvědčili lidé v celé Evropě. Rakousko, Německo, Švýcarsko, Anglie, Itálie. Také Švédsko, Polsko a Chorvatsko. Tam všude letovický soubor hrál. „Máme kontakty na hudebníky po celé Evropě. Jednou jedeme my k nim a pak oni zase k nám. Do roka máme zhruba kolem třiceti čtyřiceti vystoupení a dost z nich je za hranicemi. Letos v červnu se chystáme například do Polska a v říjnu pak na týden do Barcelony,“ přiblížil akční rádius souboru Křivinka.

Úspěchy z festivalů

Za téměř čtyřicet let hraní posbírali Letovičtí také řadu cen na domácích a mezinárodních soutěžích dechových orchestrů. Kmochův Kolín, Vačkářův Zbiroh. V roce 2007 vyhráli republikové finále soutěže velkých dechových orchestrů základních uměleckých škol v Litvínově. Tento titul budou, v případě že projdou krajským kolem, letos obhajovat v Letovicích. „Soubor jsme otevřeli nejen pro mládež, ale také pro bývalé absolventy. Tím pádem máme opravdu silnou základnu. Často vedle sebe hrají otec se synem. Snažíme se vymýšlet stále nové věci a témata pro náš každoroční show koncert. Hudba je přece zábava. Osvědčilo se nám to a lidem se to líbí,“ uzavřel Křivinka.

Svůj druhý show koncert připravili Letovičtí na jedničku. Minulou neděli lidé mohli také tleskat skladbám, do kterých se na trumpety a pozoun bravurně zapojili tři starostové z Blanenska. Boskovický Jaroslav Dohnálek, letovický Radek Procházka a kunštátský Pavel Göpfert.

Vážení čtenáři, seriál Znáte je z pódií najdete také v tištěné podobě každou druhou sobotu v Blanenském deníku Rovnost.