Na facebookové stránce Letovická politika se lidé podivují nad tím, proč se po uzavření silnice na stavbě nic neděje. Chtějí odpověď, ale na webu města není. Starosta Letovic Vladimír Stejskal by podle nich měl dát jasné odpovědi na zastavení prací v České. Redaktora Blanenského deníku Rovnost odkázal Stejskal na blanenskou pobočku Správy a údržby silnic. Problémy nastínil jako první koncem července jihomoravský hejtman Michal Hašek, který se při své druhé cestě na Blanensko během krátkého období zastavil znovu v Letovicích. „V průběhu stavby se musí vyřešit jinak uložení sítí s ohledem na skutečný stav a ochranná pásma. Věřím, že stavba bude pokračovat co nejdříve," prohlásil hejtman. Stavba však tři týdny od jeho návštěvy stále stojí.

Eva Zouharová z blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje potvrdila, že na začátku oprav silničáři opravdu narazili na jinak uložené sítě, než bylo v plánech. „Přišlo se na to, že plynovod a vodovod jsou položeny příčně ke kanalizaci, jinak než mají být a jinak než bylo v dokumentech. V současnosti je projektová dokumentace upravená, příští týden by měly práce znovu začít," řekla Blanenskému deníku Rovnost Zouharová. Jestli se tak skutečně stane, se pozná příští týden.

Obyvatelé Letovic si však také stěžují, že se celá ulice nemusela uzavřít nebo se mohla zprůjezdnit alespoň na dobu, kdy se na stavbě nic nedělo. „Nebylo by možné od těchto problémů trochu ulehčit? Třeba tím, že se zastavená stavba zprůjezdní, a uvolní se tak cesta na přehradu?" ptají se lidé na Facebooku.

S částečným zprůjezdněním souhlasí Radka Kšicová. „Proč tam není semafor? S tím, jak se to protahuje, je dost pravděpodobné, že to bude kvůli počasí zavřené až do jara," poznamenala. Možnost prodloužení dokončení oprav je skutečně na stole.

Podle Evy Zouharové chce firma datum dokončení posunout. Silničáři ale trvají na původním termínu. Silnice má být hotová do konce října. Kvůli nutným změnám v projektu se také navýší cena stavby. Zatím není jasné o kolik.

Řidiči osobních aut a autobusů, kteří potřebují jet směrem na Horní Poříčí, proto musejí objíždět celou přehradu přes Meziříčko a Lazinov. Silnice je v tomto úseku úzká. Z Letovic do Křetína najedou řidiči sice jen o pár kilometrů více, doba jízdy se ovšem zdvojnásobí. Ostatní auta musí jet delší trasou přes Rudku u Kunštátu a Sulíkov.

Komplikace do objízdných tras navíc přinesly opravy silnice z Křetína do Prostředního Poříčí. Lidé, kteří se chtějí dostat na hlavní pláž k přehradě, nebo jachtaři proto musejí vytrpět i tyto komplikace. Po rozestavěné silnici můžou totiž jet bez problému pouze linkové autobusy a lidé s trvalým bydlištěm ve Křetíně, Prostředním Poříčí nebo Horním Poříčí. Ostatní si musejí k vjezdu vyřídit povolení. Jedinou možností, jak se k hlavní pláži přehrady dostat bez problému, je cesta z Letovic přes Zábludov, Rudku u Kunštátu a Vranovou.

MAREK OSOUCH