„Vypracovali jsme návrh vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Na prosincovém zastupitelstvu jej předložíme ke schválení letovickým zastupitelům,“ informoval starosta Letovic Radek Procházka.

Letovičtí městští strážníci tak budou moct podle nové vyhlášky dohlédnout na problematické skupinky lidí, kteří se schází s petkami s vínem nebo s lahvovými pivem v některých částech města. „Policisté budou sledovat hlavně určitá místa, kde se tito lidé seskupují. Je to třeba okolí kostela, obchodních domů nebo nástupní a výstupní ostrůvky na nádraží,“ vyjmenoval Procházka. Pozor na alkohol dají v Letovicích také tam, kde se pohybuje hodně dětí. „Záleží nám i na tom, aby lidé nepopíjeli alkohol v okolí škol nebo na hřištích,“ zdůraznil starosta.

Podle letovických radních už samotná existence vyhlášky pomůže zabránit veřejnému pití alkoholu. „Vyhlášku samozřejmě rozšíříme všemi obvyklými způsoby. Vyvěsíme ji na nástěnku i vydáme ve zpravodaji. Když o ní lidé budou vědět, tak si snad dají na alkohol na veřejnosti pozor,“ míní místostarosta Letovic Bohuslav Kuda.

Protialkoholová vyhláška v současnosti platí na Blanensku například v Blansku nebo ve Velkých Opatovicích. V obou městech se prý osvědčila. „Vyhláška určitě pomáhá udržovat pořádek ve městě. Umožňuje nám totiž zasáhnout ještě před tím, než se stane nějaký závažný trestný čin,“ pochvaloval si nový zákon šéf blanenské městské policie Martin Lepka.