Součástí expozice jsou také předměty, které do muzea věnovali místní. Muzeum nabídne i příležitostné výstavy, které budou spojeny s výročími významných místních osobností, firem nebo událostí. Součástí muzea bude multifunkční místnost. „Rádi bychom pro veřejnost pořádali jednou měsíčně besedy a přednášky s promítáním,“ uvedla Trubáková.

O vybudování muzea se v Letovicích diskutovalo už v minulosti, ale problémem byl nedostatek prostoru. To zmiňuje také jeden z jeho tvůrců Karel Synek. „Založit muzeum nás s manželkou napadlo už po revoluci. Začali jsme sbírat různé předměty, ale na muzeum nebylo místo. Posun nastal v roce 2012, kdy bylo zrušeno Biskupské gymnázium a uvolnily se prostory v bývalé měšťanské škole,“ řekl muž.

Náklady na výstavbu muzea hradí dva zdroje, město Letovice a Jihomoravský kraj. „Z městského rozpočtu jsme dostali tři sta devadesát tisíc korun. Kromě toho nám kraj poskytl dotaci ve výši dvě stě tisíc korun,“ vypočítala Trubáková. Muzeum města Letovice se otevře za měsíc. Do té doby mohou lidé navštívit například Muzeum letovické keramiky na ulici Pražská.

STANISLAV ŠINDELKA